Bez witamin nie możemy mówić o zdrowym odżywianiu. Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu i każdy, kto kiedykolwiek spróbował restrykcyjnych diet, wie, jak szybko odbiło się to na zdrowiu. Są również niezbędne dla skóry. Witaminy w kosmetyce, szczególnie naturalnej, to podstawowe składniki pielęgnacyjne, które regulują funkcje skóry, mobilizują do pracy komórki i stanowią istoty element ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Co to są witaminy?

Witaminy to organiczne związki chemiczne, niezbędne do życia. Mają różnorodną strukturę chemiczną i pełnią kluczowe role w procesach metabolicznych. Chociaż nie są dla organizmu źródłem energii, to jednak biorą ważny udział w przemianach i wchłanianiu węglowodanów, białek i tłuszczów. Warto podkreślić, że większości witamin nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć. To dlatego tak ważne jest, byśmy dbali o dobrze zbilansowaną dietę, w której nie zabraknie naturalnych źródeł witamin. Ich odpowiedni poziom przekłada się również na stan skóry.

Witaminy możemy podzielić na dwie główne grupy: rozpuszczalne w tłuszczach (np. witamina A, D, E, K) i rozpuszczalne w wodzie (np. witamina C i witaminy z grupy B).

Jakie funkcje pełnią witaminy w organizmie?

Jak już wspomnieliśmy, witaminy w ludzkim organizmie są składnikami kluczowymi, które regulują szereg niezbędnych do życia procesów. Funkcje witamin to m.in.:

Rola witamin w kosmetyce

Witaminy w kosmetyce stosowane są od dawna i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ zapewniają skórze witalność i zdrowie. Są modulatorami wielu ważnych dla niej procesów. Przyspieszają regenerację, pobudzają syntezę kolagenu, regulują odnowę naskórkową, redukują przebarwienia, a przede wszystkim są antyoksydantami (o antyoksydantach więcej przeczytasz tutaj).  Ze względu na to, że część witamin jest rozpuszczalna w tłuszczach, dobrze przenikają przez lipidy naskórka. Z kolei te, które są rozpuszczalne w wodzie, zamykane są w specjalnych nośnikach lipidowych, dzięki którym docierają tam, gdzie powinny.

Źródłem witamin w kosmetyce naturalnej są ekstrakty z warzyw i owoców, a także oleje. Dzięki temu takie witaminy działają w otoczeniu składników, które wzmacniają ich działanie.

Najważniejsze witaminy w kosmetyce

Witamina A

W kosmetyce witamina A stosowana jest najdłużej. Dobrze rozpuszcza się w tłuszczach i łatwo przenika w głąb naskórka. Normalizuje pracę naskórka, niweluje suchość i łuszczenie się. Wygładza skórę, sprawia, że drobne zmarszczki stają się mniej widoczne. Rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt cery i nadaje jej młodszy wygląd. Z drugiej strony witamina A ma też właściwości przeciwtrądzikowe. Odblokowuje zatkane pory i zmniejsza wydzielanie sebum. Źródeł witaminy A w kosmetykach naturalnych są m.in. masło shea, olej migdałowy, algi, wąkrota azjatycka czy olej z orzechów laskowych.

Witamina E

Nazywana jest często witaminą młodości, ponieważ jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Chroni komórki skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i przedwczesnym starzeniem. Ma także działanie kojące, łagodzi podrażnienia i redukuje zaczerwienienia. Wspiera barierę ochronną naskórka i zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wilgoci. Poprawia elastyczność skóry, zmiękcza i wygładza naskórek. Źródłem tej witaminy w kosmetyce naturalnej są przede wszystkim dobrej jakości oleje, takie jak migdałowy, z oliwek, orzechów włoskich i sojowy.

Witamina C

Podobnie jak witamina E, witamina C hamuje aktywność wolnych rodników. Ponadto stymuluje syntezę kolagenu, dzięki czemu wpływa na poprawę jędrności skóry i spłycenie zmarszczek. Uszczelnia także naczynia włosowate i zapobiega ich nadmiernemu rozszerzaniu się. Rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry, co sprawia, że doskonale nadaje się do pielęgnacji cery skłonnej do plam i przebarwień. Witaminę C dostarczają nam ekstrakty i wody owocowe, np. organiczna woda cytrynowa. Jej bogatym źródłem jest olej z nasion granatu, ale znajdziemy ją również w roślinach, takich jak kurkuma czy wąkrota azjatycka.

Witamina B3

Nazywana również niacyną lub niacynamidem, jest znana ze swoich właściwości rozjaśniających i zapobiegania przebarwieniom.  Hamuje transporty barwnika z melanocytów do komórek naskórka, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako remedium na przebarwienia różnego pochodzenia. Jednak niacyna ma dużo szersze możliwości w pielęgnacji. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, przeciwdziała zmianom trądzikowym, pobudza syntezę kolagenu, przeciwdziała pogłębianiu się zmarszczek. Ta witamina w kosmetyce wpływa również na syntezę ceramidów i wzmacnia ochronną barierę naskórka. Jej bogatym źródłem jest olej migdałowy, a także olej z orzechów laskowych.

Witamina D

Być może wiesz, że nie wszystkie witaminy w kosmetyce mogą być stosowane w czystej formie. Do takich należy właśnie witamina D, której użycie w czystej postaci jej prawnie zakazane. Mimo to istnieją sposoby, by w sposób naturalny pobudzić jej skórną syntezę. Jednym z najskuteczniejszych jest zastosowanie ekstraktu komórkowego z rośliny znanej jako żywe kamienie (Lithops). Dzięki niemu w skórze powstają warunki sprzyjające wytwarzaniu witaminy D (więcej przeczytasz tutaj). Witamina ta reguluje proces odnowy naskórkowej, przeciwdziała reakcjom zapalny i alergiom, wpływa na funkcje odpornościowe skóry. Bierze też udział w utrzymaniu jej prawidłowego nawilżenia i wpływa na szczelność bariery naskórkowej.

Witaminy w kosmetykach Ayuna

Wprowadzenie witamin do pielęgnacji nie musi stanowić wielkiego wyzwania. Czasem wystarczy włączyć jeden krem czy serum, by mieć pewność, że dostarczamy skórze potrzebnych jej składników. Jeśli chcesz dostarczyć skórze podstawowych witamin, sięgnij po CELLULAR OIL. To olejek komórkowy z mikrolipidami, które pochodzą z komórek milenijnego drzewa oliwnego. Znajdziesz w nim, obok oliwy z oliwek, także olej ze słodkich migdałów i orzechów laskowych, które zadbają o barierę hydrolipidową Twojego naskórka i zapobiegną utracie wilgoci. Olejek pobudza w komórkach skóry naturalne wytwarzanie energii, dzięki czemu realnie ją odmładza. Możemy więc powiedzieć, że w pewnym sensie cofa mijający czas. Możesz stosować go jako serum pod ulubiony krem, samodzielnie, a także jako preparat do masażu twarzy.

Witaminę C znajdziesz w naszych kremach – lżejszym CREAM i bardziej odżywczym CREAM II. Zawierają one frakcje komórkowe z kurkumy, wąkroty i nasion granatu. Fantastycznie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji, również jako preparaty pod makijaż. Lżejszą wersję polecamy cerom normalnym, mieszanym i tłustym. Wersję odżywczą wybierz, jeśli Twoja cera ma tendencję do przesuszania się lub łuszczenia.

Jeśli chcesz pobudzić Twoją skórę do wytwarzania witaminy D, włącz do swojej pielęgnacyjnej rutyny nasz NECTAR. To jedwabiste serum zawiera ekstrakt komórkowy z żywych kamieni, o którym pisaliśmy wyżej. Nawet jeśli mało przebywasz na słońcu i unikasz opalania, przy regularnym stosowaniu NECTAR w Twojej skórze każdego dnia proces syntezy witaminy D będzie naturalnie stymulowany. Serum pobudza także właściwości ochronne skóry, uodparnia ją na działanie czynników zewnętrznych, zabezpiecza przed drobnoustrojami, poprawia nawilżenie i stymuluje mikrocyrkulację.

Nasza skóra potrzebuje witamin, nie tylko pochodzących z diety. Witaminy w kosmetyce to niezwykle ważne składniki, których działanie trudno przecenić. To dlatego kosmetologia sięga po nie od dziesięcioleci. Dla zdrowia skóry najlepiej jest, jeśli pochodzą one ze sprawdzonych, naturalnych źródeł.