Skóra wrażliwa stała się przypadłością cywilizacyjną. Coraz więcej osób boryka się z różnymi jej przejawami. Wraz z postępem technologicznym, zmianami w stylu życia i postępującym zanieczyszczeniem środowiska, skóra wrażliwa staje się powszechnym problemem. W poszukiwaniu skutecznych rozwiązań, które mogłyby wzmocnić skórę i poprawić komfort życia osobom dotkniętym chorobami zapalnymi, naukowcy z Vytrus Biotech stworzyli kompleks Sensia Carota. Jego niezwykłe właściwości sprawiły, że stał się jednym z głównych składników kremów AYUNA.

Skąd się bierze skóra wrażliwa?

Skóra wrażliwa to termin, którym określa się skórę reagującą nadmiernie na różnorodne bodźce, które dla innych osób mogą być zupełnie nieszkodliwe. Typowe objawy skóry wrażliwej obejmują pieczenie, swędzenie, zaczerwienienia, uczucie napięcia i podrażnienie. Mogą być wywołane przez wiele czynników, takich jak produkty do pielęgnacji skóry, zmiany temperatury, stres czy nawet dieta.

W przypadku skóry wrażliwej dochodzi najczęściej do osłabienia bariery hydrolipidowej, przez co skóra staje się podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Zaczyna wtedy źle reagować m.in. na preparaty myjące czy skrajne warunki atmosferyczne (mróz, wiatr). Skóra wrażliwa wykazuje również zwiększoną skłonność do reakcji zapalnych. To one są przyczyną występowania zaczerwienienia, pieczenia i świądu.
Wrażliwość skóry jest także związana z nadmierną reaktywnością nerwów skórnych. To prowadzi do uczucia dyskomfortu nawet w reakcji na niewielkie bodźce.

Jakie czynniki wpływają na rozwój skóry wrażliwej?

Genetyka i predyspozycje rodzinne

Jednym z głównych czynników wpływających na rozwój skóry wrażliwej jest genetyka. Jeśli w Twojej rodzinie występują przypadki skóry wrażliwej, istnieje większe prawdopodobieństwo, że i Ty możesz być predysponowany do tego stanu. Dziedziczność obejmuje skłonność do alergii, atopowego zapalenia skóry (AZS) czy innych problemów zwiększających ryzyko wystąpienia wrażliwości skóry.

Czynniki środowiskowe a skóra wrażliwa

Zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UV, zmiany klimatyczne i inne czynniki atmosferyczne mogą uszkadzać naturalną barierę ochronną skóry. Sprawiają, że staje się ona bardziej podatna na podrażnienia i alergie. Długotrwałe narażenie na szkodliwe substancje często prowadzi do przewlekłego stanu skóry wrażliwej.

Nieprawidłowa pielęgnacja a skóra wrażliwa

Niezgodność między składnikami używanymi w produktach do pielęgnacji a potrzebami skóry często jest jednym z kluczowych czynników prowadzących do jej wrażliwości. Składniki takie jak substancje zapachowe, konserwanty, alkohol czy silikony mogą wywoływać reakcje alergiczne i podrażnienia. Dlatego ważne jest, aby dokładnie czytać etykiety produktów kosmetycznych i wybierać te, które są odpowiednie dla skóry wrażliwej, które chronią mikrobiom skóry i barierę hydrolipidową.

Stres i styl życia

Stres jest często bagatelizowany, ale ma ogromny wpływ na zdrowie skóry. Wzmożony lub długotrwały stres wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego skóry, co sprawia, że staje się ona bardziej wrażliwa na różne bodźce. Ponadto złe nawyki żywieniowe, używki i brak snu potęgują proces zapalny i silnie wpływają na uwrażliwienie.

Jak reaguje skóra wrażliwa?

Wrażliwość skóry może objawiać się na różne sposoby. Często ma to bardzo indywidualny, osobniczy charakter. Najczęściej pojawia się rumień, suchość, wysypka czy stan zapalny. Osoby ze skórą wrażliwą zgłaszają także odczucia subiektywne jak pieczenie, świąd, kłucie, ucisk czy mrowienie. W przypadku skóry bardzo suchej, kiedy brakuje lipidów naskórkowych dochodzi do zaburzenia funkcji ochronnych bariery. Ze skórą wrażliwą łączy się też nadmierna reakcja ze strony naczyń krwionośnych, zwiększone przenikanie substancji chemicznych rozpuszczalnych w wodzie i zwiększona reaktywność immunologiczna. Skóra wrażliwa ma zdecydowanie niższy próg tolerancji, cieńszą warstwę rogową, a także nadmiernie wytwarza reaktywne formy tlenu (wolne rodniki). Towarzyszy jej często cichy stan zapalny i zaburzenia w obszarze mikrobiomu.

Czym jest Sensia Carota?

Sensia Carota to w 100% naturalny składnik aktywny z komórek macierzystych marchwi, który uspokaja i chroni wrażliwą skórę. Jest ukierunkowany na ciche stany zapalne i wzmacnia poziom tolerancji skóry. Znacznie zwiększa ochronę przeciwrodnikową, chroni przed utlenianiem DNA i długotrwale przeciwdziała zaczerwienieniom skóry. Składnik ten jest nie tylko niezwykle przyjazny dla skóry, ale także wolny od GMO, BSE, CMR, LZO, metali ciężkich, alergenów, parabenów, fenoksyetanolu, aflatoksyn, pestycydów i zanieczyszczeń. Pochodzi z hodowanych i lizowanych komórek macierzystych korzenia Daucus carota sativa (marchwi) uzyskanych w technologii Plant Cell Biofactories. Działa wielokierunkowo, wzmacniając ochronę przeciw codziennym czynnikom środowiskowym i chemicznym, zagrażającym skórze.

Sensia Carota a skóra wrażliwa

Pod wpływem światła komórki korzenia marchwi wytwarzają polifenolowe związki przeciwutleniające (o antyoksydantach więcej pisaliśmy tutaj https://ayuna.pl/blog/po-co-nam-antyoksydanty/), które są przekształcane w kwasy tłuszczowe w celu ochrony błon komórkowych. Produkują także fitosterole, które łagodzą neurogenne stany zapalne. Dzięki temu Sensia Carota – ekstrakt z komórek macierzystych korzenia marchwi wzmacnia poziom tolerancji skóry i działa silnie przeciwstarzeniowo. Takie cechy składnika nie są możliwe do uzyskania tradycyjnymi metodami. Wszak korzeń marchwi rośnie w ciemności. Dzięki totipotencjalnym (zdolnym do przekształcania się w różne typy) komórkom i starannie zaprojektowanym warunkom hodowli Sensia Carota działa przeciwutleniająco na komórki macierzyste naskórka. Hamuje także wydzielanie w skórze neuropeptydu CGRP, który wpływa na powstawanie neurogennego stanu zapalnego. To oznacza, że Sensia Carota świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry alergicznej, atopowej i skłonnej do innych stanów zapalnych.

W pielęgnacji skóry wrażliwej ważne jest nie tylko łagodzenie podrażnień i innych objawów, ale także budowanie jej tolerancji na czynniki drażniące. Dlatego warto włączyć do codziennej rutyny stosowanie kosmetyków z Sensia Carota. Zgodnie z filozofią Less is Beauty skórze dobrze zrobi zredukowanie ilości kosmetyków do niezbędnego minimum. Jeden dobry krem z prawidłowo dobranymi składnikami jest w stanie wzmocnić barierę hydrolipidową, zadbać o mikrobiom i zredukować mikrostany zapalne, dzięki czemu nasza skóra odczuje ogromną ulgę. Wybierz CREAM lub CREAM II (kremy znajdziesz tutaj https://sklep.ayuna.pl/kremy-i-spf) i ciesz się zdrową skórą każdego dnia.