Zdrowie skóry zaczyna się w naszych jelitach. Możemy używać najlepszych kosmetyków i regularnie korzystać z profesjonalnych zabiegów, a mimo to nasza skóra będzie niedomagać. Dopiero kiedy zadbamy o prawidłowe odżywianie, umożliwimy naszej skórze pełne korzystanie z dobrodziejstw pielęgnacji. Dlaczego? Bo najważniejsze dla dobrego funkcjonowania skóry zamknięte są w naszym pożywieniu. Jakie znaczenie ma dieta dla zdrowia skóry? I czy odżywianie może spowolnić proces starzenia? Dziś przyjrzymy się tym zagadnieniom.

Skóra tak jak każdy inny narząd ludzkiego organizmu potrzebuje składników odżywczych. Ze względu na swoją budowę znacznie utrudnia przenikanie ich z zewnątrz. Najważniejsze dla jej funkcjonowania substancje docierają do komórek skóry z pożywieniem. To dlatego prawidłowe odżywianie jest sprawą kluczową. Witaminy, składniki mineralne, woda, a także makroskładniki, takie jak białka czy tłuszcze, są niezbędne dla zachowania integralności tkanek. Ich brak może doprowadzać do powstawania chorób skóry, utrudniać jej zdolność do ochrony i regeneracji.  Z pożywieniem dostarczamy substancje niezbędne do syntezy kolagenu, takie, które chronią przed wolnymi rodnikami czy wspomagają redukcję stanów zapalnych. W ten sposób prawidłowe odżywianie pomaga nam przeciwdziałać przedwczesnemu starzeniu.

Nie istnieje zbilansowana dieta bez odpowiedniej ilości wody. O wpływie wody na naszą skórę pisaliśmy szerzej tutaj. W tym miejscu jednak chcemy przypomnieć, że to właśnie na skórze widać pierwsze oznaki odwodnienia. Suchość, łuszczenie, częstsze podrażnienia, zmarszczki, niezdrowy koloryt, a nawet zwiększony łojotok, to tylko niektóre z nich. Woda ma ogromny wpływ na prawidłowe odżywianie całego organizmu. To ona transportuje potrzebne do życia składniki do wszystkich komórek naszego ciała.

Wpływ diety na zdrowie skóry jest oczywiście kwestią indywidualną i może różnić się w zależności od osoby. Nie mniej nauka zauważa ogromną rolę naszego odżywiania na przebieg najczęściej występujących chorób skóry.

Trądzik a odżywianie

W przypadku trądziku, zarówno u młodzieży, jak i u osób dorosłych, dieta może wpływać na stopień nasilenia zmian. Niekorzystny jest zwłaszcza styl żywienia, który obfituje w cukry proste i wysoko przetworzone tłuszcze. Dieta uboga w witaminy i składniki mineralne potęguje łojotok i tendencję do występowania stanów zapalnych. Problemem może być również nadmierne spożywanie produktów mlecznych. Mogą one zwiększać poziom IGF-1, czyli insulinopodobnego czynnika wzrostu, który stymuluje produkcję sebum.

Dieta a łuszczyca

Choć nie znamy skutecznego leku na łuszczycę, to jednak ostatnio dużo mówi się o tym, że prawidłowe odżywianie może znacznie zmniejszać objawy choroby. Dzięki ograniczeniu prozapalnego cukru, wprowadzeniu do jadłospisu nienasyconych kwasów tłuszczowych i dużej liści warzyw i owoców można zredukować stan zapalny. Takie nawet niewielkie zmiany w sposobie żywienia przyczyniają się do poprawy stanu skóry i ogólnego komfortu chorego.

Trądzik różowaty

W przebiegu tej choroby duże znaczenie ma kondycja naszego układu pokarmowego. Choć dokładny wpływ diety na rozwój trądziku różowatego jest ciągłym przedmiotem badań, to jednak istnieją czynniki, które zdecydowanie nasilają objawy. Ostre i gorące potrawy i napoje, alkohol, dieta obfitująca w nasycone kwasy tłuszczowe i cukry proste – to wszystko przyczynia się do zaostrzenia zmian.

Choć starzenie skóry jest procesem naturalnym i nie da się go uniknąć, to jednak odżywianie może spowolnić go lub przyspieszyć. Za jędrność i elastyczność skóry odpowiadają kolagen i elastyna, których synteza spada z wiekiem. Do ich prawidłowej produkcji niezbędna jest dieta bogata nie tylko w wysokiej jakości białka, ale także w witaminę C. Dla ochrony skóry przed szkodliwym wpływem środowiska i wolnymi rodnikami niezwykle istotne są także przeciwutleniacze. Witaminy A, C i E, a także beta-karoten czy selen to przykłady antyoksydantów, które można znaleźć w owocach, warzywach i olejach roślinnych. Ich obecność w diecie pomaga w utrzymaniu zdrowej i promiennej cery.

Natomiast zdecydowanie warto ograniczyć produkty bogate w cukry proste. Wysoki poziom cukru we krwi przyspiesza proces glikacji kolagenu.  Podczas tego procesu cząsteczki cukrów łączą się z kolagenem, co powoduje jego uszkodzenie i sztywność. To zjawisko prowadzi do utraty jędrności i elastyczności skóry, a konsekwencją są zmarszczki i utrata młodego wyglądu. Ponadto zaawansowane produkty glikacji mogą wpływać na wzrost stanów zapalnych w skórze.

Dla zdrowia i dobrej kondycji skóry ważne jest zrównoważone i urozmaicone odżywianie. Jest jednak grupa składników, która z punktu widzenia skóry ma szczególne znaczenie. Są to:

W Twojej diecie nie powinno również zabraknąć pełnowartościowego białka i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Białka odpowiedzialne są za odbudowę i regenerację tkanek, natomiast kwasy tłuszczowe wspierają barierę ochronną, zapobiegają uszkodzeniom skóry, utracie nawilżenia, a także ograniczają stan zapalny.

Jak widzisz, zbilansowana dieta i prawidłowe odżywianie mogą mieć kluczowy wpływ na stan Twojej skóry i proces jej starzenia. W połączeniu z unikaniem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV i dobrze dobraną pielęgnacją pomoże Ci zachować promienną i zdrową cerę niezależnie od tego, ile masz lat. Przyjrzyj się zatem temu, w jaki sposób się odżywiasz i już dziś wprowadzaj zmiany, które pozwolą Ci osiągnąć upragniony cel.