Wchodzi w skład każdego żywego organizmu, a bez niej życie na Ziemi byłoby niemożliwe. Woda. Najcenniejszy i najbardziej niedoceniany z surowców, który należy chronić za wszelką cenę. To ona w dużej mierze odpowiada za kondycję nie tylko naszej skóry, ale całego ciała, a także umysłu. Przy okazji trwającego Miesiąca dla Ziemi chcemy Wam przypomnieć o roli wody dla naszego organizmu.

Po co nam woda?

Ludzkie ciało składa się w dużej części z wody, a wiele procesów zachodzących w organizmie, takich jak trawienie, transport substancji odżywczych i tlenu, a także wydalanie toksyn, wymaga odpowiedniego nawodnienia. Ponadto woda pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała, reguluje ciśnienie krwi i zapobiega odwodnieniu, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Najważniejsze funkcje wody w organizmie to:

Jak woda wpływa na skórę?

W skórze znajduje się w nawet 30 % całej, zawartej w organizmie wody. Z tego powodu prawidłowe nawodnienie organizmu jest kluczowe dla utrzymania skóry w zdrowiu i dobrej kondycji. Warto podkreślić, że nawet najlepszy krem nie będzie w stanie nadrobić braków nawilżenia skóry, jeśli nie zadbasz o nie od środka.

Prawidłowy poziom wody zapewnia skórze dobrą elastyczność. Skóra dobrze nawilżona jest jędrna, a zmarszczki są dużo mniej widoczne. Dzieje się tak, gdyż woda jest niezbędna w syntezie kolagenu i elastyny, które stanowią swoisty stelaż dla naszej skóry. Odpowiednia podaż wody umożliwia również eliminowanie toksyn z komórek, dzięki czemu cera odzyskuje jednolity koloryt i zdrowy blask.

Jak wpływa na nas odwodnienie?

To na skórze widoczne są pierwsze oznaki odwodnienia.

Takie symptomy pojawiają się u wielu osób zwłaszcza po zimie, kiedy narażeni jesteśmy z jednej strony na niesprzyjające warunki klimatyczne, a z drugiej na ciepłe, suche powietrze w domach i miejscach pracy.

Oczywiście należy pamiętać, że odwodnienie może mieć dużo poważniejsze konsekwencje, nie tylko dla naszego wyglądu, ale przede wszystkim dla zdrowia, a nawet życia. O odwodnieniu mówimy wtedy, gdy organizm traci więcej wody niż jest w stanie uzupełnić. Pierwszym objawem, który często jest ignorowany, jest wzmożone pragnienie i uczucie suchości w ustach. Stopniowo zmniejsza się ilość wydalanego moczu i staje się on ciemniejszy. Zaczynamy odczuwać zmęczenie i senność, ponieważ spada ilość doprowadzanego do mózgu tlenu i składników odżywczych dostarczanych do tkanek. Pojawiają się bóle głowy, które są wynikiem spadku ciśnienia krwi i zmniejszenia jej przepływu do mózgu. Jeśli odwodnienie jest dłuższe mogą pojawić się zawroty głowy i omdlenia. Potem dochodzi do uszkadzania poszczególnych narządów.

Ile wody powinniśmy pić?

Nasze ciało traci dziennie około 2 litrów wody. Wydalamy ją z moczem, potem, a także z wydychanym powietrzem. W okresie zwiększonego wysiłku organizmu, w chorobie lub kiedy na zewnątrz panują upały możemy tracić jej jeszcze więcej. Żeby zachować zdrowie trzeba zatem dostarczyć taką samą ilość płynów. Nie muszą to być 2 litry czystej wody, ale to ona powinna stanowić nasz podstawowy napój. Nie zastąpią jej kawa, herbata, soki czy gazowane napoje.

Jak dobrze nawilżyć skórę?

Jak już wspomnieliśmy, jeśli Twoja skóra nosi oznaki odwodnienia, nie wystarczy jej sam krem. To sygnał, by przyjrzeć się swoim nawykom i zwiększyć ilość spożywanych płynów. 

  1. Sięgnij po dobrej jakości mineralna wodę i pij około 8 szklanek dziennie. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku wyda Ci się to za dużo. Zwiększaj ilość stopniowo, a szybko wyrobisz w sobie nawyk sięgania po wodę, nawet gdy jeszcze nie czujesz pragnienia.
  2. Zacznij dzień od szklanki ciepłej wody z odrobioną miodu, cytryny i szczyptą soli.  To naturalny napój izotoniczny, który pomoże uzupełnić płyny, pobudzi metabolizm, poprawi koncentrację i da Ci zastrzyk energii. A jednocześnie zadba o jakość Twojej skóry.
  3. Unikaj nadmiaru alkoholu i kofeiny. Obie te substancje prowadzą do odwodnienia organizmu szybko pogarszając stan skóry.
  4. Włącz do diety oleje bogate w NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe). Dostarczysz w ten sposób skórze składniki do odbudowy bariery naskórkowej i zapobiegniesz nadmiernej ucieczce wody.
  5. Ogranicz kąpiele w gorącej wodzie. Woda z zewnętrz nie nawilży Twojej skóry, a wysoka temperatura przyspieszy utratę wilgoci.
  6. Używaj łagodnych środków myjących, bogatych w oleje naturalne i glicerynę, dzięki którym ochronisz płaszcz hydrolipidowy (zobacz mydełka AYUNA – klik).
  7. Stosuj kremy, które długotrwale nawilżają i są bogate w składniki naturalnie uzupełniające niedobory w Twojej skórze (zobacz kremy AYUNA – klik).

Czym jest ślad wodny?

Zapewne wiesz, że do produkcji wielu dóbr wykorzystywane są ogromne ilości wody. W kontekście tego, że jej zasoby na Ziemi poważnie się kurczą, to zjawisko mocno niepokojące. Chodzi nie tylko o wodę użytą bezpośrednio przez producenta, ale także tą, która jest wykorzystywana w całym łańcuchu dostaw i tą, która jest potrzebna do odwrócenia szkód wywołanych przez ten proces.
Niestety, ślad pozostawiony przez branżę kosmetyczną jest duży. Dlatego, jeśli troska o środowisko naturalne jest Ci bliska, wybieraj kosmetyki świadomie. Sięgaj po te, które zawierają mniej wody, otrzymywane ze składników pozyskiwanych z zrównoważonych procesach upraw lub ze środowiska naturalnego, z poszanowaniem jego zasobów.

Woda to kluczowy element naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Bez niej nasze tkanki obumierają, a skóra błyskawicznie się starzeje. Dbaj więc o nawilżenie skóry nie tylko od zewnątrz, ale przede wszystkim nawadniając cały organizm.