Nasze emocje wpływają na zdrowie i wygląd skóry. Kiedy umysł znajduje się pod wpływem stresu, w skórze zachodzą zmiany hormonalne. To prawdziwe połączenie skóra – mózg. Głównym winowajcą i kluczowym hormonem, który odpowiada za negatywne skutki stresu w naszym ciele i skórze jest kortyzol.

Jak kortyzol działa na skórę?

Chroniczne wydzielanie kortyzolu może powodować degradację struktury skóry, prowadząc do jej odwodnienia i stanu zapalnego, zmniejszenia zdolności do gojenia się ran, degradacji kolagenu i elastyny i zaburzeń mikrobioty. Kortyzol negatywnie wpływa na barierę skórną, zmniejszając poziom jej nawilżenia i prowadząc do przedwczesnych oznak starzenia.

Korzeń kurkumy

Kurkuma jest stosowaną od stuleci rośliną leczniczą o niezwykłych właściwościach. Medycyna naturalna ceni ją za jej zdolność chronienia komórek wątroby i wspieranie pracy układu pokarmowego. Kurkuma wykazuje silne działanie antyoksydacyjne dzięki czemu chroni cały organizm przed wolnymi rodnikami i pośrednio zapobiega rozwojowi nowotworów. W kosmetyce wykorzystuje się jej działanie przeciwzapalne, przeciwrodnikowe i zdolność do regulowania pracy gruczołów łojowych.  Chroni również przed działaniem promieni UV i zapobiega powstawaniu przebarwień.
Udowodniono też, że hamuje elastazę, czyli enzym, który niszczy nasze włókna elastynowe. Dzięki temu zapobiega utracie elastyczności i powstawaniu zmarszczek.

Komórki macierzyste z korzenia kurkumy

AYUNA poszła o krok dalej. W naszych kosmetykach zastosowaliśmy opatentowany składnik – plazmę bogatą w ekstrakt z komórek macierzystych tej niezwykłej rośliny. Ten w 100% naturalny składnik aktywny jest bogaty w czynniki komórkowe reagujące na stres i działa przeciwko jego szkodliwemu wpływowi naszą skórę. Zawarte w plazmie związki odpowiedzialne za gospodarkę wodną zwiększają zdolność skóry do zatrzymywania wody i poprawiają jej funkcję barierową. Skuteczność plazmy została sprawdzona przez kompletny panel testów: in vitro, in vivo i ex vivo.

Co pokazały badania?

W badaniach in vitro udowodniono, że plazma działa na skórę antyoksydacyjnie, przeciwzapalnym i przeciwglikacyjnie. Ma także wybitne właściwości regeneracyjne.  
W badaniach ex vivo wzięto pod uwagę różne rodzaje stresu oddziałującego na skórę. Najpierw sprawdzone zostały możliwości hamowania kortyzolu. Okazało się, że w ciągu zaledwie 8 dni regularnego stosowania plazma była w stanie znacznie zregenerować skórę a jednocześnie ochronić włókna elastyny i kolagenu. Składnik regenerował skórę skuteczniej niż czynnik wzrostu EGF. W drugiej grupie sprawdzono jej działania na skórze objętej procesem zapalnym (łuszczyca, AZS). Komórki macierzyste z kurkumy hamowały niektóre markery prozapalne ze skutecznością porównywalną do deksametazonu.       
W badaniu in vivo zauważono przede wszystkim znaczną poprawę nawilżenia (o 13% w porównaniu do stanu wyjściowego) i wygładzenie zmarszczek. Oceniano zmarszczki stresowe związane z połączeniem mózg-skóra. Plazma znacząco zmniejszyła głębokość najgłębszych zmarszczek, średnio o 9% do nawet 40%.

Plazmę z komórek macierzystych korzenia kurkumy znajdziecie we wszystkich trzech kremach AYUNA. Działa ona synergicznie w z innymi składnikami nadając kosmetykom silne właściwości przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. To, co najistotniejsze jednak to jej zdolność do niwelowania skórnych objawów emocjonalnego stresu. Otrzymujemy prawdziwy efekt mindfulness regulowany przez zamknięte w słoiczku roślinne molekuły.