Okres dojrzewania masz już dawno za sobą, ale Twoja cera zdaje się o tym nie wiedzieć? Ciągle walczysz z wypryskami, choć wcześniej nie miałaś/eś ze skórą większych problemów? To prawdopodobnie trądzik dorosłych, który u osób ok. 30 r.ż. lekarze diagnozują coraz częściej. Skąd się bierze i dlaczego warto w jego przypadku przyjrzeć się swoim emocjom? Zapraszamy do lektury.

Trądzik dorosłych to stan zapalny skóry, który charakteryzuje się pojawieniem się wyprysków, zaskórników i cyst. Różni się on od trądziku młodzieńczego lokalizacją zmian oraz ich przyczynami. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn i może być wywołany przez szereg czynników, takich jak zmiany hormonalne, stres, błędy dietetyczne czy używanie nieodpowiednich kosmetyków.  Wykwity pojawiają się około 30 r.ż, często także u osób, które nie miały większych kłopotów z cerą w okresie dojrzewania. Musimy podkreślić, że ta odmiana trądziku lubi przybierać przewlekłą formę i jest oporna w leczeniu.

U osób dorosłych trądzik przebiega nieco inaczej niż u nastolatków. Trądzik dorosłych często pojawia się na dolnej części twarzy, w tym na żuchwie, wokół linii szczęki oraz na szyi.  To różni go od trądziku młodzieńczego, który zwykle lokalizuje się na czole, nosie i policzkach. Choroba może również występować na plecach i w okolicy klatki piersiowej. Charakterystyczne dla trądziku dorosłych są głęboko zlokalizowane guzki i cysty, które są bolesne i często pozostawiają blizny. Towarzyszy im nasilony stan zapalny.

Ze względu na głębokie zapalenie skóry i cysty trądzik dorosłych może prowadzić do trwałego bliznowacenia i zmian pigmentacyjnych (np. ciemne plamy po wygojonych wypryskach).

Trądzik dorosłych to choroba, która nie ma ściśle ustalonej etiologii, co oznacza, że może być wywoływany przez szereg przyczyn. Niektóre z nich są jednak znacznie częstsze od innych. Lekarze podkreślają zwłaszcza rolę przewlekłego stresu i zaburzeń równowagi hormonalnej. Do najczęstszych przyczyn tej przypadłości zaliczamy:

Jedną z najważniejszych przyczyn, która prowokuje trądzik dorosłych, jest przewlekły stres. Związek między stresem, emocjami a kondycją skóry jest niezaprzeczalny i ma solidne podstawy w badaniach naukowych.

Mechanizm oddziaływania stresu na skórę

Stres aktywuje oś podwzgórze – przysadka – nadnercza (HPA), co skutkuje wydzielaniem kortyzolu, znanego jako hormon stresu. Kortyzol, działając na różne komórki skóry, wpływa na ich funkcjonowanie. Prowadzi do zmniejszenia barierowej funkcji skóry, zwiększenia stanu zapalnego i zmian w produkcji sebum. W ten sposób powstaje również trądzik dorosłych.

Stres prowokuje również uwalnianie neuropeptydów, takich jak substancja P oraz cytokin prozapalnych przez komórki nerwowe obecne w skórze. Substancje te chemiczne aktywują komórki skóry, takie jak keratynocyty i mastocyty, przyczyniając się do stanów zapalnych, zaczerwienień i wystąpienia chorób skórnych, takich jak trądzik, trądzik dorosłych, łuszczyca czy egzema.

Stres wpływa na równowagę mikrobiomu skórnego, co prowadzi do stanu dysbiozy. W efekcie nasza skóra jest bardziej podatna na infekcje, stan zapalny nasila się, a objawy chorób ulegają zaostrzeniu.

Kortyzol i inne substancje wywołane stresem uszkadzają barierę hydrolipidową, co sprawia, że staje się ona mniej odporna na czynniki zewnętrzne, takie jak alergeny, bakterie czy zanieczyszczenia. To z kolei prowadzi do suchości skóry, zwiększonego ryzyka infekcji i nasilenia objawów chorobowych.

Jeśli to właśnie stres jest przyczyną zmian skórnych, podstawą rzeczą jest jego ograniczenie. Tylko wtedy trądzik dorosłych uda się okiełznać i przeciwdziałać jego nawrotom. Poszukaj sposobów na wyciszenie, wypróbuj techniki mindfulness, o których pisaliśmy tutaj, medytuj, spaceruj, a jeśli to nie pomaga, rozważ udanie się po wsparcie do psychologa lub terapeuty.

Trądzik dorosłych jest przypadłością, która wymaga bardzo holistycznego podejścia do problemu. Czasem nie wystarczy zmiana diety czy pielęgnacji. Zdarza się, że konieczne jest włączenie farmakoterapii. Mimo to jednak dobrze dobrana, skoncentrowana na przywróceniu równowagi skórnej pielęgnacja znacznie zwiększy Twoje szanse na odzyskanie zdrowej cery. Oto kilka kroków, o których warto pamiętać:

  1. Oczyszczaj skórę przy pomocy łagodnych preparatów, które nie wysuszą Twojego naskórka. W przypadku trądziku dorosłych świetnie sprawdzi się SOAP), uniwersalne mydło rzemieślnicze z aktywnym węglem. Węgiel ułatwia eliminację toksyn i nadmiaru sebum, a obecny w mydełku olej z ogórecznika działa łagodząco i przeciwzapalnie.
  2. Postaw na równowagę mikrobiomu. W tym celu zastosuj THE FACIAL, preparat, który dostarczy Twojej skórze prebiotyków z komórek owoców Noni i przywróci jej prawidłowe pH. Ten wyjątkowy lotion zawiera także kwas bursztynowy, który ma silne właściwości przeciwzapalne i normalizuje wytwarzanie sebum. THE FACIAL aplikuj po umyciu skóry, przed nałożeniem kremu.
  3. Nawilżaj cerę, najlepiej lekkim kremem, który nie obciąży jej i szybko się wchłonie, przywracając Twojej skórze komfort. Dobrym wyborem będzie CREAM. Choć jest niezwykle lekki, zawiera wyjątkowe składniki odżywcze i regenerujące. Znajdziesz w nim antyoksydacyjny ekstrakt z komórek owoców granatu czy przeciwzapalną i łagodzącą bawełnę arabską. A przy tym CREAM pomoże Twojej skórze utrzymać nawilżenie przez cały dzień.
  4. Raz lub dwa razy w tygodniu zastosuj silnie łagodzącą i przeciwzapalną maskę BALM K. Dzięki ekstraktowi z pieprzu tasmańskiego łagodzi świąd i nieprzyjemne, związane ze stanem zapalnym odczucia. Biała glinka pochłania nadmiar sebum i wygładza skórę. Maska redukuje także przebarwienia pozapalne i pomaga utrzymać naturalny, zdrowy koloryt cery.

Oczywiście nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej (VELO). To absolutna podstawa zdrowia każdej cery.

Trądzik dorosłych to wyzwanie, ale nie wyrok. Choć jest chorobą przewlekłą, można łagodzić jej objawy i dążyć do przywrócenia równowagi. W tym celu jednak trzeba dobrze zrozumieć przyczyny, które wywołały zmiany, przyjrzeć się swojemu organizmowi z uważnością i zwrócić uwagę na sytuacje, które potęgują nasz stres. Jeśli tylko możesz, zadbaj o wypoczynek, dobry sen i zdrową dietę. Być może nie zlikwiduje to od razu problemu, ale pomoże Ci skupić się na stopniowym odzyskiwaniu wewnętrznego spokoju, zdrowia i prawidłowej kondycji skóry.