Nasza skóra każdego dnia narażona jest na szereg czynników szkodliwych. Jeśli funkcjonuje prawidłowo, jej mechanizmy obronne przeciwdziałają tym czynnikom i chronią jej zdrowie. Czasem jednak system odpornościowy skóry zostaje zaburzony i wówczas pojawia się wrażliwość. Cera wrażliwa to nie tylko typ skóry, ale także sygnał, który nasz największy organ wysyła, aby powiadomić nas o wewnętrznych i zewnętrznych nierównowagach. Właściwa pielęgnacja i zrozumienie potrzeb cery wrażliwej może nie tylko poprawić jej kondycję, ale także znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie i pewność siebie.

Cera wrażliwa jest jak subtelny wskaźnik, który reaguje na najmniejsze zmiany w naszym otoczeniu i stanie zdrowia. To, co dla jednej osoby jest np. rutynową pielęgnacją, dla innej może być źródłem dyskomfortu i podrażnień. Taka skóra reaguje w sposób nieprzewidziany na bodźce i czynniki, które dla innych są zupełnie obojętne. Pod ich wpływem daje szereg objawów, po których możesz poznać, że Twoja cera to właśnie ten typ. Te objawy to:

Cera wrażliwa jest niczym delikatny ekosystem, który może zostać łatwo zaburzony przez szereg zewnętrznych i wewnętrznych czynników. Zrozumienie, jakie czynniki mogą ją dodatkowo uwrażliwiać, jest kluczem do uniknięcia niepożądanych reakcji i podrażnień. Na uwrażliwianie skóry mają wpływ m.in.:

Chociaż cera wrażliwa może być wynikiem wielu czynników, w tym środowiskowych i stylu życia, istotną rolę odgrywają także predyspozycje genetyczne. Wśród genetycznych aspektów powstawania skóry wrażliwej, do najważniejszych należą dysfunkcje bariery naskórkowej, reakcje immunologiczne, regulacja nawilżenia skóry i różnorodność genetyczna.

Dysfunkcje bariery naskórkowej

Wrażliwość skóry może być związana z genetycznymi czynnikami, które wpływają na strukturę i funkcje bariery naskórkowej, takie jak zmiany w ekspresji białek (np. filagryny) niezbędnych dla jej integralności i funkcjonowania. Mutacje w genach, które kodują kluczowe proteiny bariery skórnej, zwiększają przepuszczalność skóry i skłonność do stanów zapalnych.

Reakcje immunologiczne

Niektóre geny są związane z większą skłonnością do reakcji alergicznych i zapalnych. Warianty tych genów mogą wpływać na sposób, w jaki skóra reaguje na alergeny, zanieczyszczenia i inne drażniące substancje.

Regulacja nawilżenia skóry

Skład i funkcje naturalnego czynnika nawilżającego są również regulowane genetycznie. Zmiany w genach odpowiedzialnych za produkcję składników NMF prowadzą często do suchej, łuszczącej się skóry, która jest bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia.

Polimorfizm genetyczny

Różnorodność genetyczna populacji sprawia, że mamy bardzo indywidualną reaktywność skóry na różne czynniki. Osoby z określonymi wariantami genów mogą być bardziej podatne na wrażliwość skóry i związane z nią dolegliwości.

Dziś wiemy już, że emocje bezpośrednio wpływają na stan skóry. Stres psychologiczny potrafi aktywować oś nerwowo-skórną, prowadząc do zwiększonej produkcji kortyzolu. Hormon stresu osłabia barierę skórną, zwiększa produkcję sebum i nasila stany zapalne.

W przypadku cery wrażliwej reakcja na stres bywa szczególnie intensywna. Może dojść do nasilenia zaczerwienienia, pieczenia, świądu i pojawienia się wysypki. Ponadto emocjonalne wahania zaostrzają istniejące problemy skórne, takie jak trądzik, egzema czy łuszczyca, a czasem wywołują kolejne.

Skóra wrażliwa wymaga szczególnego traktowania. W codziennej rutynie pielęgnacyjnej musimy zwrócić uwagę, by nie potęgować pojawiających się dolegliwości. Stawiamy na delikatność i uważność, a przede wszystkim bardzo świadomy dobór preparatów, które nie tylko ukoją podrażnienia, ale też zadbają o wszystkie potrzeby skóry. W pielęgnacji skóry wrażliwej stawiamy na kilka ważnych etapów.

Łagodne oczyszczanie

W przypadku skóry wrażliwej sięgamy po produkty, które nie zawierają agresywnych środków powierzchniowo czynnych i nie zaburzają naszej bariery hydrolipidowej. Idealne będą takie, które zachowują naturalny poziom pH naskórka. Tu świetnie sprawdzi się SOAP RICH, odżywcze mydło rzemieślnicze z łagodzącym olejem z ogórecznika lekarskiego, nawilżającą gliceryną roślinną i wzmacniającą barierę ochronną oliwą z oliwek. Myj twarz ciepłą, ale nie gorącą wodą, a jeśli jest bardzo twarda lub wysoko niklowa, postaw na wodę źródlaną.

Głębokie nawilżanie

Skóra wrażliwa potrzebuje składników, które pomogą jej związać wilgoć i na długo zatrzymać w głębokich partiach skóry. W tym celu warto włączyć do pielęgnacji serum, które uszczelni barierę naskórkową i zapobiegnie odparowywaniu wody. CELLULAR OIL bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe uzupełnia lipidy naskórka, a dzięki mikrolipidom z komórek macierzystych oliwek pobudza skórę do wytwarzania jej naturalnej energii. W rezultacie nawilża cerę, koi podrażnienia i sprawia, że wygląda na dużo młodszą i bardziej wypoczętą.

Regeneracja i wzmocnienie bariery ochronnej

To kluczowe działanie, które ma na celu przywrócić równowagę wrażliwej skórze. Taka skłonna do podrażnień cera jest podatna na przyspieszone starzenie i szybką utratę elastyczności. Z pomocą przyjdzie jej CREAM III z mikrolipidami z komórek macierzystych konopi siewnych (więcej na ich temat przeczytasz tutaj ). Krem wspiera proces regeneracji, wzmacnia barierę hydrolipidową, a jednocześnie zmniejsza negatywny wpływ stresu na skórę.  Dzięki trehalozie głęboko nawilża skórę, a beta-sitosterol redukuje podrażnienia, zaczerwienienia i świąd.

Działanie łagodzące i przeciwzapalne

Skóra wrażliwa jest podatna na przyspieszone starzenie. Odpowiedzialne są za to m.in. substancje, które aktywują w komórkach stan zapalny. To m.in. dlatego warto włączyć do pielęgnacji ochronne antyoksydanty, a także składniki naturalne, które przeciwdziałają tym procesom. Znajdziesz je w masce BALM K z ekstraktem z tasmańskiego pieprzu, którego działanie przypomina lidokainę. Natychmiast łagodzi świąd i pieczenie skóry, przywracając jej komfort. Fermenty roślinne wspierają redukcję stanów zapalnych, a mikronizowane kiełki brokułu dostarczają składników mineralnych, które utrzymują równowagę wodną. Maska to prawdziwy kompres dla wrażliwej, skłonnej do zaczerwienienia i podrażnień skóry.

Dbając o skórę wrażliwą, nie zapominaj, by wzmacniać ja również od środka. Zadbaj, by w Twojej diecie nie zabrakło dobrej jakości tłuszczów, które wzmocnią barierę naskórkową. Włącz do codziennego jadłospisu różnokolorowe warzywa i owoce, dzięki którym dostarczysz organizmowi przeciwutleniaczy. A przede wszystkim nawadniaj się. Zdrowa skóra to skóra dobrze nawilżona, która jest w stanie bronić się przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.