Mówi się, że oczy są zwierciadłami duszy, że można z nich wyczytać to, co w człowieku najgłębiej ukryte. To one pomagają nam komunikować się ze światem i wyrażać emocje. Czasem jedno spojrzenie wystarcza za tysiące słów. Oczy, a dokładniej skóra wokół nich zdradza nasz wiek. Pielęgnacja tych okolic to wyzwanie, z którym próbują sobie poradzić kosmetologia i medycyna estetyczna. Skóra wokół oczu ma jednak swoje specyficzne wymagania.

Skóra wokół oczu

Jak wygląda skóra wokół oczu?

Skóra w tych okolicach różni się nieco od skóry w innych obszarach twarzy. Jest dużo cieńsza, delikatna i praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych. Z tego powodu łatwiej ulega uszkodzeniom i podrażnieniom. Szybciej także się starzeje. Bogata mimika tych obszarów sprawia, że pierwsze zmarszczki pojawiają się najczęściej właśnie w okolicach oczu. U niektórych osób już bardzo wcześnie.

Najczęstsze problemy skóry wokół oczu

Okolice oczu mocno odzwierciedlają nie tylko to, co dzieje się z samą skórą. Są też lustrem, które pozwala obserwować stan organizmu. Bardzo często to właśnie tutaj widzimy oznaki, że w naszym ciele zachwiana została równowaga. Bywa i tak, że zmiany wokół oczu są oznaką rozwijającej się choroby. Najczęściej jednak są to po prostu defekty kosmetyczne, związane z upływem czasu i działaniem czynników zewnętrznych. Należą do nich:

Suchość skóry

Skóra pod oczami wysycha szybciej. Ponieważ w tym obszarze produkcję sebum jest zmniejszona, skóra ma ograniczoną możliwość zatrzymywania wilgoci. Czynniki zewnętrzne, warunki klimatyczne i częste dotykanie tych obszarów powodują, że skóra wokół oczu łatwo ulega wysuszeniu. Stan ten pogłębia nieprawidłowa pielęgnacja.

Zmarszczki

Przyspieszone powstawanie zmarszczek jest konsekwencją zwiększonej suchości i szybszej utraty elastyczności skóry wokół oczu.  Czynniki takie jak starzenie się, ekspresja mimiczna, ekspozycja na słońce, palenie papierosów, stres i nieodpowiednia pielęgnacja mogą przyspieszać proces utraty jędrności i pojawiania się zmarszczek.

Cienie wokół oczu

Cienie pod oczami mogą być spowodowane genetyką, zmęczeniem, niedoborem snu, nadmiernym stresem, alergiami, nadmiernym spożyciem alkoholu, paleniem tytoniu, a także starzeniem się skóry. Są często wynikiem zmian w strukturze skóry, zwiększonej widoczności naczyń krwionośnych lub nadmiernego odkładania się pigmentu.

Przebarwienia

Przebarwienia na skórze wokół oczu powstają na skutek zwiększonej produkcji melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry.  Przyczyną mogą być skłonności genetyczne, ale również zaburzenia równowagi hormonalnej, ekspozycja na promienie UV, stany zapalne skory czy proces starzenia. Czasem do pojawiania się plam doprowadzają niedobory żywieniowe. Braki witaminy K, żelaza lub witamin z grupy B mogą zwiększać ryzyko wystąpienia przebarwień.

Obrzęki

Są wynikiem nagromadzenia się płynów i zmniejszonego przepływu limfy. Obrzęki pod oczami mogą również sygnalizować zaburzenia funkcjonowania np. nerek lub serca. Jeśli pojawiają się nagle i utrzymują się dłuższy czas, warto udać się po poradę do gabinetu lekarskiego. Przyczyną obrzęków skóry wokół oczu mogą być alergie, złe nawyki żywieniowe, nadmierne spożycie soli, ale także zmęczenie, zwłaszcza przewlekłe.

Stres a skóra wokół oczu

Jedną z głównych przyczyn złej kondycji skóry wokół oczu jest przewlekły stres. Powoduje on wzmożone napięcie mięśni, również mimicznych, co pogłębia zmarszczki. Pogarsza ogólną jakość skóry. Przyspiesza proces starzenie, wpływa na uszkodzenie włókien kolagenu i elastyny. Upośledza produkcję glikozaminoglikanów, które są odpowiedzialne za nawilżenie skóry. Potęguje stan zapalny, upośledza przepływ krwi i limfy. To sprawia, że skóra jest słabiej odżywiona i niedotleniona. W konsekwencji zaburzone zostają procesy jej regeneracji i naturalnej odnowy. Stres znacznie zwiększa liczbę wolnych rodników i zaburza funkcje ochronne bariery antyoksydacyjnej. Dlatego, jeśli czujesz, że to właśnie stres jest przyczyną Twoich problemów ze skórą, pamiętaj o antyoksydantach. Pisaliśmy o nich tutaj https://ayuna.pl/blog/po-co-nam-antyoksydanty/ .

Co szkodzi naszym oczom?

Pamiętaj, że za kondycję skóry wokół oczu odpowiedzialne są w dużej mierze nasze nawyki. Do czynników, które najbardziej jej szkodzą zaliczamy:

Warto przyjrzeć się nawykom i spróbować wyeliminować te, na które mamy wpływ.

Czy dieta ma wpływ na skórę wokół oczu?

Odpowiedź brzmi: oczywiście! Prawidłowo zbilansowana dieta to klucz do zdrowia całego organizmu, również skóry. Podstawową sprawą jest odpowiednie do warunków spożycie wody. Nawilżenie „od wewnątrz” jest kluczowe nie tylko dla skóry, ale też dla samych oczu. Warto też wzbogacić codzienny jadłospis o przeciwutleniacze, które pomogą organizmowi radzić sobie ze skutkami stresu antyoksydacyjnego.

Czy dieta ma wpływ na skórę wokół oczu

Zadbaj, by w Twojej diecie nie zabrakło witaminy C, która usprawnia mikrokrążenie i wspiera syntezę kolagenu. Z kolei witamina E zadba o barierę lipidową i zabezpieczy skórę przed przedwczesnym starzeniem. Niezwykle ważne są też nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomogą utrzymać prawidłowe nawilżenie i łagodzić świąd czy stany zapalne. Zdrowy koloryt skóry wokół oczu pomogą zapewnić produkty bogate w żelazo.

Jak dbać o skórę wokół oczu?

Higiena tych okolic to nie tylko dobre kosmetyki, ale również eliminacja tego, co szkodliwe i wprowadzenie zdrowych nawyków. Pamiętaj, że oczy potrzebują odpoczynku, również w ciągu dnia.

  1. Rób przerwy w pracy. To ważne, szczególnie jeśli wymaga ona długotrwałego skupienia wzroku. Co jakiś czas odwróć wzrok od monitora. Zamknij oczy na minutę lub dwie i pozwól im odpocząć. Co 20 minut zaleca się na 20 sekund skupić wzrok na odległym punkcie.
  2. Wykonuj proste ćwiczenia. Pomogą zmniejszyć napięcie i poprawią krążenie. Ruch gałek ocznych w różnych kierunkach przez 1-2 minuty i przesuwanie wzroku na punkty o różnych odległościach pomoże Ci zrelaksować napięte mięśnie.
  3. Wprowadź do swojej pielęgnacji masaż okolic oczu. To zmniejszy napięcia i poprawi krążenie. Wykonuj go opuszkami palców. Masuj skórę dołem od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka, a górą w odwrotnym kierunku.
  4. Skóra wokół oczy lubi kompresy. Chłodny kompres pomoże pozbyć się obrzęków i poprawi krążenie.
  5. Wysypiaj się. Zadbaj, by Twoja sypialnia była przed snem dobrze przewietrzona. Wyłącz wszelkie źródła światła. Nawet migająca kontrolka monitora może zaburzyć jakość snu.
  6. Zadbaj o dobre oświetlenie stanowiska pracy. Jeśli to możliwe, wykorzystuj naturalne światło dnia.
  7. Chroń okolice oczu przed promieniami UV. Ochraniaj nie tylko skórę, ale także o wzrok. Zainwestuj w okulary przeciwsłoneczne z wysoką fotoprotekcją. Ochronisz skórę przed fotostarzeniem, a oczy przed uszkodzeniami siatkówki.
  8. Unikaj kosmetyków wodoodpornych, które wymagają intensywniejszego zmywania. Pocieranie skóry powoduje jej naciąganie, zwiększa wysuszenie i tendencję do podrażnień.

Eye Serum – wielowymiarowa pielęgnacja

Skóra wokół oczy nie jest łatwa w pielęgnacji. Ponieważ jest wrażliwa, często w kosmetykach unika się stosowania bardziej aktywnych substancji. Bardzo wiele osób skarży się też na to, że wokół ich oczu występuje na raz kilka problemów. Do tej pory trudno było znaleźć preparat, który mógłby działać nie tylko bezpiecznie, ale i skutecznie.

Eye Serum

W laboratoriach AYUNA w odpowiedzi na te potrzeby powstało Eye Serum. Dzięki zastosowaniu technologii kryptosomów udało się stworzyć produkt, który przenika precyzyjnie do miejsca powstawania problemu. Zamknięte w tych maleńkich nośnikach substancje, działają na wielu płaszczyznach. Molekuły kofeiny z zielonej kawy, beta-escyny z kasztanowca i fukoidów z alg kelp poprawiają mikrokrążenie, łagodzą obrzęki, wzmacniają włókna kolagenowe. Zapobiegają objawom starzenia, wyrównują koloryt i przywracają prawidłowe nawilżenie. Substancje te są w 100% uwalniane do skóry, dzięki czemu działają z dużo większą skutecznością niż tradycyjne kosmetyki. Serum skutecznie redukuje oznaki zmęczenia i przywraca spojrzeniu młodzieńczy blask.

Skóra wokół oczu wymaga wyjątkowo uważnej i troskliwej pielęgnacji. Traktowana po macoszemu nie tylko szybko zdradzi nasz wiek, ale może sprawić, że będziemy wyglądać na dużo starszych i zmęczonych. Dlatego warto poświęcić jej chwilę w codziennym zabieganiu.