Zapach wpływa na emocje. Przywodzi na myśl wspomnienia, koi zmysły albo pobudza energię. Instynktownie staramy się otaczać zapachami, które budzą w nas pozytywne skojarzenia. Jednym z takich zapachów jest Palo Santo, święte drzewo rdzennych mieszkańców Ameryki. W niektórych miejscach na świecie jego niezwykłe właściwości ludzie otaczają niemal kultem.

Naturalne kadzidło

Skąd pochodzi Palo Santo?

Palo Santo, znane również jako „święte drzewo”, rośnie głównie w lasach tropikalnych Ameryki Południowej, w krajach takich jak Peru, Ekwador, Kolumbia i Boliwia.  Uprawia się je często, by pozyskać drewno lub olejek eteryczny.  Olejek i drewno wykorzystywane są w kosmetyce, aromaterapii i praktykach duchowych. W niektórych regionach Ameryki Południowej drzewo to jest uważane za święte, a jego zbiór kontrolują lokalne społeczności i władze. Zapewnia to jego ochronę i zrównoważony rozwój. Ciekawostką jest, że mianem Palo Santo często określamy aż trzy gatunki drzew: Bursera graveolens, Bulnesia sarmientoi i Gwajakowiec lekarski.

Dlaczego „święte drzewo”?

Ludność Ameryki Południowej, w tym Indianie z plemienia Inków i Ketchua uważają Palo Santo za drzewo święte. Otacza je wiele legend i tradycji, a mieszkańcy tamtych terenów przypisują mu magiczne i duchowe właściwości. Jedna z legend głosi, że drzewo zostało podarowane ludziom przez bogów, jako symbol ich miłości do człowieka. To dlatego mieszkańcy tamtych rejonów używają go w rytuałach religijnych. Pozwala im ono oczyszczać miejsca i ludzi i odpędzać złe energie. Okadza się nim nie tylko świątynie, ale także mieszkania.

Zależnie od miejsca, z którego pochodzi i oczywiście od gatunku, może mieć nieco inną nutę zapachową. Bazą jednak jest zawsze balsamiczno-drzewny, ciepły, otulający aromat. Najintensywniej pachnie drewno gwajakowca i z tego powodu był on najbardziej eksploatowany. Dziś jest uznawany za gatunek zagrożony i objęty konwencją CITES. W 2018 roku również Bursea sarmientoi znalazła się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych.

Palo Santo ma unikalny, intensywny i charakterystyczny zapach, który często jest opisywany jako mieszanka cytrusów, mięty i kadzidła. Czasem opisywany jest również jako słodkawy, ziemisty i korzenny, z nutami kadzidła i cytrusów.

Tą charakterystyczną woń zawdzięcza  obecności limonenu i α-terpineolu. Limonen nadaje woń cytrusów, natomiast α-terpineol jest składnikiem olejków pochodzących m.in. z drzew iglastych.

Palo Santo

Palo Santo jako kadzidło

Palone drewienko Palo Santo silnie aromatyzuje powietrze. Co ciekawe, drzewo rośnie 80-90 lat i samoistnie obumiera. Duchowe i uzdrawiające właściwości przypisuje się tylko surowcom pozyskanym z obumarłych drzew. Najcenniejsze są te, które przeleżały w swoim naturalnym środowisku od 4 do 10 lat.

Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej i Środkowej wykorzystywali Palo Santo, obok białej szałwii, przede wszystkim do ściągania z człowieka złych duchów i podczas rytuałów pogrzebowych. Zapach pomóc miał duszy w podróży w zaświaty. Jeśli więc wykorzystujemy Palo Santo w celach duchowych, warto zainteresować się  jego historią i czy na pewno odpowiada naszym potrzebom. Niestety, ze względu na to, że w ostatnich latach stało się bardzo modne i lansowane wśród celebrytów, zapotrzebowanie na nie znacznie wzrosło. To grozi coraz większą, niekontrolowaną wycinką drzew. Dlatego kiedy kupujesz drewienka, upewnij się, że pochodzą one ze zrównoważonych upraw i są pozyskiwane z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Olejek eteryczny

Olejek z tego drzewa otrzymywany jest w procesie destylacji z parą wodną. W tym celu drewno jest najpierw suszone na powietrzu przez kilka miesięcy.  Następnie rozdrabnia się je na mniejsze kawałki. Kawałki te są umieszczane w destylatorze i poddawane procesowi destylacji.  To pozwala na wyodrębnienie olejku eterycznego.

Olejek Palo Santo jest chętnie wykorzystywany podczas medytacji. Łagodzi napięcia, stres i lęk, wycisza umysł i pomaga odnaleźć emocjonalną harmonię. Przypisuje mu się właściwości pobudzające kreatywność i inspirację, a także ułatwiające koncentrację.

Palo Santo w kosmetyce

Olejek eteryczny cieszy się też coraz większym zainteresowaniem producentów kosmetyków, zwłaszcza naturalnych. Nie tylko ze względu na swój unikalny zapach, ale przede wszystkim na korzystne oddziaływanie na skórę. Za jego właściwości odpowiada głównie limonen, który działa przeciwzapalnie, przeciwrodnikowo, a także poprawia mikrokrążenie. Olejek Palo Santo:

Trwają również badania nad możliwością wykorzystania ekstraktów z Palo Santo pomocniczo w leczeniu nowotworów. Wykazują one bowiem działanie cytotoksyczne wobec komórek rakowych.

Święte drzewo w kosmetykach Ayuna

Palo Santo to jeden z sześciu olejków, które tworzą koktajl beautifulness. To on odpowiedzialny jest za niepowtarzalny zapach kosmetyków Ayuna. Koktajl pobudzając receptory węchowe i błyskawicznie wpływa na poprawę samopoczucia. Przenosi nasze codzienne rytuały pielęgnacyjne na zupełnie inny wymiar. Zapach ten sprzyja zatrzymaniu, doświadczaniu obecności i świadomości chwili. Koi zmęczony umysł, wyłącza nieustanną gonitwę myśli i pomaga cieszyć się byciem w tu i teraz. Kiedy aplikujesz krem czy olejek rozetrzyj go w dłoniach i pozwól, by ciepły aromat cennych składników pomógł Ci dobrze rozpocząć nowy dzień lub przygotował do snu. Więcej o wpływie zapachów na nasze zmysły znajdziesz TUTAJ.

Olejek Palo Santo

A jeśli, tak jak my, uwielbiasz zapach drewna Palo Santo, to w naszym sklepie są już dostępne drewienka (KLIK), za pomocą których stworzysz niepowtarzalny klimat we własnym domu. Wyróżniają się najwyższa jakością. Pozyskuje się je  bezpośrednio w Peru w sposób etyczny i zrównoważony, tylko z naturalnie obumarłych drzew. Dokładnie tak, jak nakazuje tradycja.

Palo Santo - Święte drzewo