Czy zdarzyło Cię się obudzić z opuchniętymi oczami? A może mimo snu Twoja twarz po przebudzeniu bywa nabrzmiała i zmęczona? Obrzęki na twarzy pojawiają się z różnych powodów. Choć w większości przypadków są przejściowe i nieszkodliwe, mogą być także oznaką poważniejszych problemów ze zdrowiem.  W jaki sposób im przeciwdziałać i kiedy należy zwrócić się po pomoc do lekarza? O tym przeczytasz dalej.

Obrzęki na twarzy – czym są?

Obrzęk to stan, w którym w tkankach tuż pod powierzchnią skóry dochodzi do nagromadzenia płynów. Prawidłowo funkcjonujące naczynia włosowate przepuszczają płyn w obie strony – do tkanek i z powrotem. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie składników odżywczych i eliminacja toksyn. Czasem jednak, na skutek zaburzenia funkcjonowania naczyń zdarza się, że płyny zaczynają gromadzić się w przestrzeniach między komórkami. Dzieje się tak np. w stanach zapalnych, reakcjach alergicznych, podczas zwiększonego ciśnienia w naczyniach, czy z powodu zmienionego składu płynu tkankowego. W ten właśnie sposób powstaje obrzęk.

W jakich miejscach pojawiają się obrzęki?

Obrzęki na twarzy bywają uogólnione, ale mogą również dotyczyć konkretnych obszarów. Zdarza się, że obrzęk pojawia się jedynie wokół oczu, albo tylko na policzkach. Choć zwykle zmiany są symetryczne, nie jest to reguła. Czasem obrzękowi twarzy towarzyszy opuchlizna szyi lub innych części ciała.   

Przyczyny powstawania obrzęków na twarzy

Obrzęki na twarzy mogą mieć wiele przyczyn, od zupełnie błahych po poważne choroby ogólnoustrojowe. Jedną z najczęstszych jest jednak niehigieniczny styl życia. Wiele godzin spędzanych w pracy, niedobory snu, niska aktywność fizyczna, dieta bogata w sól i produkty przetworzone, alkohol, zbyt mała ilość wypijanej wody to podstawowe powody porannego obrzęku twarzy.

Obrzęki na twarzy a gospodarka hormonalna

Zachwianie równowagi hormonalnej organizmu często doprowadza do zatrzymywania się płynów w tkankach. Część kobiet obserwuje obrzęk twarzy w określonych fazach cyklu miesiączkowego. Wzrost poziomu estrogenów i progesteronu sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. Choć nie jest to objaw choroby, często sprawia dyskomfort.

Hormonalne przyczyny obrzęków mogą mieć swoje źródła w zaburzeniach pracy organizmu, np. niedoczynności tarczycy, insulinooporności, podwyższonego poziomu kortyzolu czy wazopresyny.
Obrzęki na twarzy, ale także na innych części ciała mogą być spowodowane przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej, szczególnie na początku. Organizm potrzebuje nieco czasu, by przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Czasem jednak konieczna jest zmiana leku.

Inne zdrowotne przyczyny obrzęków twarzy

Obrzęki na twarzy mogą, choć nie muszą, występować w przebiegu różnych chorób. Do najczęstszych dolegliwości zaliczamy m.in.:

Jeśli obrzęki pojawiają się regularnie i nie znikają samoistnie, należy zawsze zwrócić się po poradę lekarską. Często obrzęk to jedynie objaw poważniejszych zmian, które wymagają szerszej diagnostyki i włączenia leczenia farmakologicznego.

Obrzęk a styl życia

Najczęściej jednak to sposób, w jaki żyjemy, powoduje powstawanie obrzęków. Dieta obfitująca w produkty wysoko przetworzone i sól zatrzymuje wodę w organizmie. Większe ilości alkoholu prowadzą do odwodnienia, co również objawia się obrzękami. Dym nikotynowy z kolei uszkadza struktury skóry, zmniejsza jej elastyczność i uszkadza ściany naczyń włosowatych. W efekcie zaburzeniu ulega mikrocyrkulacja, a w przestrzeniach międzykomórkowych zaczyna gromadzić się płyn. Brak aktywności fizycznej zaburza przepływ krwi i limfy, podobnie zresztą działa stres. Brak snu lub jego słaba jakość to kolejne czynniki, powodujące zatrzymywanie się płynów w organizmie.
Jeśli więc borykamy się z obrzękami twarzy, zwłaszcza porannymi, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się naszym codziennym nawykom i zacząć je modyfikować.

Trzeba też podkreślić, że tendencja do pojawiania się obrzęków wzrasta wraz z wiekiem. Jest to związane ze spadkiem ilości i zmianą jakości kolagenu. To on jest odpowiedzialny za prawidłowe napięcie skóry. Zmniejszony poziom kolagenu to nie tylko mniejsza elastyczność skóry, ale także słabsze i bardziej przepuszczalne naczynia włosowate i zmniejszona pojemność naczyń limfatycznych.

Poranne obrzęki pod oczami

To właśnie okolice oczu są najczęściej dotknięte obrzękami. Skóra jest tu dużo cieńsza niż w pozostałych obszarach twarzy, a naczynia włosowate delikatniejsze. W trakcie snu mięśnie wokół oczu nie pracują, dlatego naturalny drenaż zostaje zaburzony i dochodzi do zastojów limfatycznych. Oczywiście, obrzęki pod oczami mogą być po prostu oznaką zmęczenia. Pojawiają się również w wyniku zaniedbań pielęgnacyjnych. Powinny nas zaniepokoić, zwłaszcza gdy występują niesymetrycznie lub nie chcą ustąpić mimo wypoczynku i wprowadzenia prawidłowych nawyków. Więcej o skórze wokół oczu pisaliśmy tutaj.

Jak poradzić sobie z obrzękiem na twarzy?

Po pierwsze i najważniejsze, trzeba wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli jesteśmy pewni, że obrzęk nie jest oznaką zaburzeń organizmu, mamy do dyspozycji kilka sposobów.

  1. Zmiana stylu życia – zmodyfikowanie diety, zwiększenie ilości wypijanej wody, wprowadzenie aktywności fizycznej i zadbanie o sen.
  2. Zimne okłady – to zawsze dobre rozwiązanie. Często już umycie twarzy chłodną wodą przynosi ulgę i widoczną poprawę. W przypadku opuchlizny pod oczami można zastosować żelowe maski, które wcześniej warto trzymać w lodówce.
  3. Masaże – nic tak nie pobudza przepływu krwi i limfy jak masaż. Zalecamy udanie się do gabinetu kosmetycznego na drenaż limfatyczny, ale w warunkach domowych świetnie sprawdzą się rollery czy płytka Gua Sha.
  4. Pielęgnacja – tu warto sięgnąć po kosmetyki, które pobudzają naturalny drenaż, redukują obrzęki, wzmacniają naczynia włosowate i chronią przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.

Kosmetyki przeciwdziałające obrzękom

Naszym Nr 1 jest Terra Fluida, plazmatyczna maska pełna morskich minerałów, która pobudza naturalny przepływ płynów tkankowych. Dzięki zawartości albuminy maska wywołuje nacisk na naskórek i mobilizuje znajdujące się pod nim tkanki. Początkowe napięcie, a potem rozluźnienie tkanek wprawiają w ruch limfę i pobudzają mikrokrążenie. Ale to nie jedyna zaleta maski. Obecna w niej escyna uszczelnia naczynia włosowate, sprawia, że stają się mniej przepuszczalne, a tym samym płyny nie przedostają się do przestrzeni międzykomórkowych. Prawidłowy przepływ krwi i limfy powodują, że skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona, a także oczyszczona z zalegających toksyn. Jeśli więc Twoim problemem są obrzęki, zaufaj błękitnej sile Terra Fluida.

Jeśli natomiast wsparcia potrzebują okolice Twoich oczu, włącz do codziennej pielęgnacji Eye Serum. To kosmetyk, który precyzyjnie trafia tam, gdzie pojawia się problem. Dzięki kryptosomom, inteligentnym, fosfolipidowym nośnikom wszystkie składniki serum działają niezwykle aktywnie. Escyna i fukoidany wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, a kofeina usprawnia przepływ limfy. Serum zapobiega utracie kolagenu i przedwczesnemu starzeniu się skóry, dzięki czemu Twoje spojrzenie szybko odzyska świeży i wypoczęty wygląd.

Pamiętaj, że prawidłowa pielęgnacja chroni Twoją skórę i wzmacnia jej naturalne procesy. Nie zapominaj w dokładnym oczyszczaniu cery, jej nawilżaniu i ochronie przeciwsłonecznej. Obserwuj reakcje swojej skóry i rezygnuj z kosmetyków, które wywołują podrażnienia. Ale przede wszystkim dbaj o swoje zdrowie, racjonalnie się odżywiaj, ruszaj się i wysypiaj, i nie zaniedbuj badań profilaktycznych.