Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego Twoja skóra zaczyna zachowywać się inaczej, kiedy wkraczasz w nowy rozdział życia, jakim jest menopauza? Niemal z dnia na dzień zauważasz, że jest bardziej sucha, jakby mniej jędrna, a zmarszczki zdecydowanie wyraźniejsze. Dzieje się tak, bo menopauza to nie tylko zmiany w cyklu hormonalnym. Ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym skóry. Choć zmiany są nieuniknione, nie oznacza to jednak, że wygląd Twojej skóry musi ulec pogorszeniu, a Ty postarzejesz się w szybkim tempie. Wokół Ciebie na pewno są kobiety, które ten czas mają już dawno za sobą, a mimo to ich cery pełne są witalności i naturalnego blasku. Menopauza to przecież tylko kolejny etap, a jednocześnie doskonały moment, by przyjrzeć się dokładnie potrzebom swojego ciała.

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety, który oznacza koniec jej zdolności reprodukcyjnej. Jest to czas, kiedy miesiączkowanie i owulacja stopniowo ustają, a poziom hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron, obniża się. Menopauza nie jest jednorazowym wydarzeniem, ale procesem, który może trwać kilka, a nawet kilkanaście lat. Możemy podzielić ja na etapy:

 1. Perimenopauza – to okres przejściowy, który poprzedza menopauzę. Może rozpocząć się na kilka lat przed ostatnią miesiączką i trwać do roku po niej. W tym czasie poziom hormonów, głównie estrogenu i progesteronu, zaczyna się wahać. Prowadzić to do nieregularnych cykli miesiączkowych oraz do szerokiej gamy objawów fizycznych i emocjonalnych, takich jak uderzenia gorąca, nocne poty czy zmiany nastroju.
 2. Menopauza – jest oficjalnie diagnozowana, gdy kobieta nie miała miesiączki przez 12 kolejnych miesięcy i nie ma innych przyczyn, takich jak choroby, ciąża czy leczenie, które mogłyby wywołać ten stan. W tym momencie jajniki prawie całkowicie przestają wytwarzać estrogenu i progesteron, a zdolność do naturalnego zajścia w ciążę kończy się.
 3. Postmenopauza – rozpoczyna się po menopauzie i trwa przez resztę życia. Hormony stabilizują się na niższym poziomie, ale skutki niedoboru estrogenu mogą nadal wpływać na organizm. Kobiety w okresie postmenopauzalnym są bardziej narażone na pewne schorzenia, takie jak osteoporoza (utrata gęstości kości) i choroby serca. Warto więc w tym okresie skupić się na profilaktyce i kontrolować regularnie swoje zdrowie.

To, w jakim wieku pojawią się u nas symptomy wejścia w okres okołomenopauzalny, zależy od wielu czynników. W Polsce średnia wieku wystąpienia menopauzy przypada na ok. 51 rok życia, ale zdarza się też dużo wcześniej lub później. Wpływają na to m.in.

O wczesnej menopauzie mówimy, gdy występuję między 40 a 45 rokiem życia. Kiedy natomiast pojawia się przed 40 rokiem życia, mamy do czynienia z menopauzą przedwczesną. Szacuje się, że 1 na 100 kobiet doświadcza menopauzy wczesnej, a 1 na 1000 – przedwczesnej.

W trakcie menopauzy nasz organizm zaczyna produkować znacznie mniej estrogenów. Hormony te odpowiadają m.in. za utrzymanie elastyczności i prawidłowego nawilżenia skóry. Zachwianie równowagi hormonalnej prowadzi do szeregu zmian, które mają wpływ na wygląd i kondycję skóry. Do tych zmian należą:

W skórze zachodzi również szereg innych zmian, mniej lub bardziej widocznych. Spowalnia proces keratynizacji, przez co warstwa rogowa ulega pogrubieniu. W konsekwencji zaczyna stawać się coraz bardziej szorstka i ma tendencję do łuszczenia się. Spada liczba komórek odpornościowych skóry, przez co jest ona mniej odporna na infekcje. Zmianie ulega również poziom pH, co mocno wpływa na kondycję mikrobiomu i zaburza naturalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. W rezultacie tych zmian skóra staje się nie tylko mniej jędrna i sucha. Jest także mniej odporna na uszkodzenia, słabiej odżywiona, często niedotleniona, a jej koloryt ulega zaburzeniu.

Choć menopauza to naturalny etap w organizmie kobiety, to jednak powoduje on zmiany, które nie zawsze są przez nas akceptowane. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto włączyć przemyślaną pielęgnację już na początku, kiedy w naszym organizmie pojawiają się pierwsze zmiany. W codziennej pielęgnacji pamiętaj o:

 1. Łagodnym oczyszczaniu,
 2. Intensywnym nawilżaniu,
 3. Składnikach wspierających odbudowę bariery naskórkowej,
 4. Składnikach stymulujących syntezę kolagenu,
 5. Ochronie przeciwsłonecznej.

Warto też włączyć delikatne, ale regularne złuszczanie naskórka. Dzięki temu Twoja skóra będzie nie tylko lepiej przyswajała składniki aktywne, ale również odzyska równomierny, zdrowy koloryt. Jeśli myślisz o ułożeniu dla siebie pielęgnacji, która zapobiegnie przedwczesnym oznakom starzenia, skorzystaj z naszych propozycji.

Przykładowa pielęgnacja

 1. Codziennie oczyść cerę odżywczym mydełkiem rzemieślniczym SOAP RICH . Bogate w naturalne oleje z oliwek i ogórecznika, a także w nawilżającą glicerynę skutecznie usuwa zanieczyszczenia, a jednocześnie pomoże Ci zadbać o barierę hydrolipidową. Dzięki obecności kwasu gamma-linolenowego koi skórę i łagodzi podrażnienia. Pozostawia skórę nawilżoną i miękką.
 2. Na dzień zaaplikuj NECTAR. To niezwykle odżywcze serum z ekstraktem z komórek macierzystych żywych kamieni, które wspiera skórną syntezę witaminy D3. Wspiera naturalny proces regeneracji, równoważy koloryt cery i zwiększa elastyczność skóry. Zawarta w nim astaksantyna chroni przed wolnymi rodnikami i stanami zapalnymi, a Lactobacillus Ferment przywraca równowagę mikrobiomu.
 3. Teraz zastosuj VELO, równoważący koloryt krem, który chroni Twoją skórę na sześć sposobów. Dzięki wysokiej ochronie przeciwsłonecznej SPF 50 zabezpiecza ją przed fotostarzeniem. Równoważy funkcje mikrobiomu, przeciwdziała nadmiernej utracie wilgoci, wzmacnia barierę hydrolipidową, zmniejsza szkodliwy wpływ zanieczyszczeń środowiskowych i dostarcza skórze antyoksydantów. Ten niezwykle uniwersalny produkt możesz stosować jako jedyny preparat bezpośrednio na serum lub jako filtr przeciwsłoneczny po wcześniejszej aplikacji kremu.
 4. W pielęgnacji nocnej postaw na silną stymulację syntezy kolagenu i elastyny. Sięgnij po TERRA CLARA, rozjaśniający nektar, który wykorzystuje koncepcję mikronakłuwania dla pobudzenia procesów regeneracji. Dzień po dniu przebudowuje Twoją skórę, stymulując syntezę kolagenu, dzięki czemu zyskuje ona jędrność i ulega widocznemu wygładzeniu. Oprócz tego w produkcie zastosowany został czynnik fotobiotyczny, który pobudza fotoochronne właściwości mikrobiomu. To sprawia, że Twoja cera rozjaśnia się, odzyskuje równomierny koloryt i promienny blask.

Dbając o siebie w tym szczególnym czasie, zwracaj baczną uwagę na odpoczynek i dietę. To te dwa czynniki w dużej mierze decydować będą o tym, jak się czujesz i jak funkcjonuje Twoja skóra. O wpływie odżywiania na funkcje skóry pisaliśmy tutaj. Przede wszystkim obserwuj siebie i reaguj, gdy tylko coś Cię niepokoi. Pamiętaj o regularnych badaniach profilaktycznych, a zwłaszcza zatroszcz się o zdrowie psychiczne. Czas menopauzy dla wielu kobiet bywa emocjonalnie trudny. Nie musi jednak tak być. Kiedy rozumiemy mechanizmy, jakie zachodzą w naszym organizmie, również na poziomie psychiki, zdecydowanie łatwiej nam akceptować zmiany i cieszyć się życiem.