Dziś przybliżymy Wam temat aromaterapii. To wiedza o olejkach eterycznych, starsza siostra aromakologii, stosowana w medycynie naturalnej od wieków. Skupia się na naturalnych zapachach, głównie roślinnych, ich wpływie na ciało i umysł. Choć aromaterapia jest uznawana za jedną z metod terapii alternatywnych, to istnieje szereg badań, które potwierdzają jej skuteczność.

Skąd się wzięła aromaterapia?

Ludzie stosowali olejki prawdopodobnie już w starożytności. Wzmianki o nich można znaleźć w księgach starożytnych Indii, Chin czy Egiptu. Wspominają o nich Biblia i Koran. Hipokrates zalecał stosowanie olejków do kąpieli i masaży. Możemy również znaleźć informacje o tym, że greccy wojownicy mieli zawsze przy sobie maść z olejkiem z mirry, która przyspieszała gojenie ran. Perski lekarz Ibn Sina, znany szerzej jako Awicenna, już w X wieku przyczynił się mocno do odkrycia metody destylacji olejków.

Współczesna aromaterapia

Dzisiejsza aromaterapia narodziła się na początku XX wieku. Wtedy to francuski chemik i Rene-Maurice Gattefosse zanurzył oparzoną rękę w pojemniku zawierającym czysty olejek lawendowy. Zauważył, że ręka zagoiła się dużo szybciej i to bez pozostawiania blizn. Wówczas zaczął zgłębiać temat i jako pierwszy włączył olejki do terapii dermatologicznych. W 1937 roku wydał książkę zatytułowaną „Aromaterapia – olejki eteryczne – hormony roślinne” i w ten sposób termin aromaterapia trafił do powszechnego użycia.

Co to są olejki eteryczne?

To lotne substancje zapachowe, które pochodzą z różnych części roślin. Rośliny wytwarzają zapach po to, by odstraszać szkodniki lub zwabiać owady zapylające. Olejki występują w:

Ponieważ są pozyskiwane w bardzo niewielkich ilościach, dlatego ich ceny są często bardzo wysokie. Naturalne olejki otrzymuje się z roślin poprzez:

 1. destylację z parą wodną lub wodą,
 2. wyciskanie lub odwirowywanie skórek owoców,
 3. suchą destylację drewna.

Nie wolno więc stosować żadnych metod ani substancji chemicznych. Niestety, ze względu na cenę surowca i samego procesu na rynku pojawiają się preparaty udające olejki. Ostrzegamy przed nimi, ponieważ ich używanie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Jeśli cena olejku wydaje Ci się podejrzanie niska, odbiega od średniej wartości, nie kupuj go.

Jakie są rodzaje olejków eterycznych?

Olejki można stosować pojedynczo lub tworzyć z nich mieszanki. Takie mieszanki mają zwykle nie tylko unikalny aromat, ale też silniejsze działanie terapeutyczne. Niektóre olejki są niezwykle lotne i mają delikatny zapach, inne charakteryzuje silniejsza woń i większa trwałość. Najbardziej trwałe są te drzewne, najmniej – cytrusowe. Poniżej uszeregowaliśmy je dla Ciebie.

 1. Olejki drzewne (np. cedrowy, Palo Santo)
 2. Olejki korzenne (np. imbirowy, cynamonowy)
 3. Olejki kwiatowe (np. lawendowy, rumiankowy)
 4. Olejki leśne (np. sosnowy, pichtowy)
 5. Olejki ziołowe (np. rozmarynowy, tymiankowy)
 6. Olejki cytrusowe (np. bergamotkowy, cytrynowy)

Jak stosuje się olejki eteryczne?

W aromaterapii stosuje się kilka technik, zależnie od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Należą do nich:

Niezależnie od metody pamiętaj, że czyste olejki eteryczne to substancje niezwykle aktywne, które nie mogą być stosowane nierozcieńczone. Dlatego do stosowania na skórę (np. do masażu) używa się zwykle 2-3 kropel rozpuszczonych w 25 ml oleju bazowego. Do kąpieli dodajemy kilka kropel na całą wannę wody itd. Zawsze dokładnie sprawdzaj, jak stosować dany olejek i staraj się nie łączyć więcej niż 2-3 olejków, jeśli jeszcze nie znasz ich działania i Twojej reakcji na nie. 

Koktajl piękności Ayuna

Olejek palo santo

Jest olejkiem eterycznym pozyskiwanym z drewna palo santo (Bursera graveolens).  To roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Relaksuje i uspokaja, przez co pomaga redukować skutki stresu. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Może pomagać w łagodzeniu napięcia i bólu, co sprawia, że doskonale sprawdza się w masażu. Dodatkowo silnie oddziałuje na nastrój, niweluje napięcie psychiczne, pomaga osiągnąć stan wyciszenia i skupienia, dlatego jest chętnie wykorzystywany w medytacji.

Balsam Gurjum

Jest to żywica pochodząca z drzewa gurjum (Dipterocarpus turbinatus), rosnącego głównie w Indiach i na Sri Lance. Od dawna wykorzystywany był w medycynie ajurwedyjskiej. Ponieważ zawiera różne związki biologicznie aktywne, takie jak terpenoidy, kwas benzoesowy, kwas kawowy, kwasy żywiczne, a także flawonoidy i glikozydy ma wszechstronne działanie. Jest przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy. Poza tym uspokaja i relaksuje.

Olejek eteryczny z mirry

Pozyskuje się go z żywicy drzewa mirry (Commiphora myrrha), rosnącego głównie w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki. Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, dlatego przyspiesza gojenie i regenerację skóry. Dodatkowo wspomaga walkę z trądzikiem, zapobiega powstawaniu wyprysków i niedoskonałości. Ma również właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu zapobiega oznakom starzenia się skóry. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji rewitalizującej, zwłaszcza suchej skóry.  Łagodzi też bóle mięśni i stawów. Jego zapach sprzyja skupieniu i praktyce uważności (mindfulness).

Olejek rozmarynowy

Jest pozyskiwany z ziela rozmarynu (Rosmarinus officinalis). Pobudza układ nerwowy, zwiększa poziom energii i ułatwia koncentrację. Zawiera związki o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Stymuluje mikrokrążenie, dzięki czemu poprawia odżywienie, dotlenienie skóry i ujędrnia ją. Ma także działanie przeciwutleniające.

Olejek eteryczny z rumianku

Olejek rumiankowy pozyskiwany jest z kwiatów rumianku pospolitego, nazywanego też niemieckim (Matricaria Chamomilla). Wykazuje silne działanie przeciwzapalne ponieważ zawiera łagodzący bisabolol. Dzięki temu wspomaga proces gojenia naskórka. Ogranicza aktywność gruczołów łojowych i reguluje produkcję sebum. Zawarte w nim azulen i apigenina zapobiegają aktywności wolnych rodników, dlatego olejek ten jest doskonały w profilaktyce przeciwstarzeniowej skóry. Jego aromat działa kojąco, łagodzi stres i ułatwia zasypianie.

Olejek eteryczny z Buchu (bukko brzozowe)

Bukko brzozowe (Agathosma betulina) to pochodzący z Afryki, wiecznie zielony krzew. Jego liście zawierają nawet do 2% olejku. To sprawia, że ma właściwości przeciwbakteryjne, łagodzi stany zapalne i działa przeciwbólowo. Stosowany w niewielkim stężeniu ma delikatny, porzeczkowo – miętowy zapach, który pozytywnie wpływa na nastrój.

Koktajl piękności stał się aromatyczną wizytówką Ayuna. Wyselekcjonowane i starannie połączone olejki działają nie tylko na skórę. Ponieważ stymulują połączenia nerwowe, wpływają na cały organizm (polecamy tekst o aromakologii). Pozwalają szybko przywrócić i utrzymać dobry nastrój przez cały dzień. Bez względu na to, czy akurat myjesz twarz jednym z naszych mydeł, aplikujesz olejek lub wmasowujesz krem, aromat ten otacza Cię i wprowadza w świat Beautifulness – uważnego piękna.

 

Źródła:

 1. Konopacka – Brud I, Brud W, Najlepsze olejki eteryczne. Moja aromaterapia, Instytut Aromaterapii, Warszawa 2021.
 2. Konopacka – Brud I, Brud W, Pachnąca apteka – tajemnice aromaterapii, Instytut Aromaterapii, Warszawa 2008.
 3. Strój E, Błażejewski G, Opinie i wiedza fizjoterapeutów o aromaterapii. Państwo i społeczeństwo 2022, nr 1, s. 113-126.
 4. Molska P, Kowalska-Wochna E, Aromaterapia w schorzeniach narządu ruchu i w odnowie biologicznej. Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja 2016, nr 72, s. 54– 61.
 5. Zdrojewicz Z, Minczakowska K, Klepacki K, Rola aromaterapii w medycynie. Family Medicine & Primary Care Review 2014, nr 16 (4), s. 387-391.