Trwa październik. Miesiąc spadających, czerwono-złotych liści i pierwszych przygotowań do nadchodzącej zimy. Ale nie tylko. Bo październik to także miesiąc pod znakiem różowej wstążeczki – Miesiąc Świadomości Raka Piersi. To czas, gdy na całym świecie podkreślamy znaczenie edukacji i profilaktyki zdrowotnej. Czas, w którym wspólnie podejmujemy wysiłki, by zwiększyć świadomość społeczną i okazać wsparcie tym osobom, które mierzą się z chorobą. To właśnie Różowy Październik.

Skąd wziął się Różowy Październik?

Różowy Październik, czyli Miesiąc Świadomości Raka Piersi (Breast Cancer Awareness Month), został ustanowiony w Stanach Zjednoczonych. Kampania ta powstała w latach 80. XX wieku i miała na celu zwiększenie świadomości na temat raka piersi. Jej częścią stało się promowanie badań profilaktycznych i wczesnej diagnostyki oraz podniesienie środków na badania i wsparcie pacjentek.

Miesiąc Świadomości Raka Piersi był inicjatywą organizacji społecznych, fundacji i różnych instytucji zajmujących się walką z rakiem piersi i usprawnieniem opieki nad pacjentkami. W USA Różowy Październik obchodzony był od lat 80. Od tego czasu jednak ta piękna akcja objęła wiele krajów na całym świecie. Znakiem solidarności i wsparcia dla osób dotkniętych chorobą stał się symbol różowej wstążeczki.

Jak obchodzony jest Różowy Październik?

Chociaż cel pozostaje wszędzie taki sam – zwiększenie świadomości na temat raka piersi, promocja profilaktyki i wczesnej diagnostyki oraz zbiórka funduszy na badania i wsparcie pacjentek, to jednak obchody Różowego Października są niezwykle różnorodne. W niektórych miejscach społeczność organizuje specjalne wydarzenia sportowe, np. biegi na szpilkach, w innych koncerty, marsze czy wystawy artystyczne. Wiele firm wprowadza w tym czasie na rynek produkty, z których część zysku przekazywana jest na walkę z rakiem piersi. Wydarzeniom towarzyszą często bezpłatne badania mammograficzne i akcje edukacyjne. Również my, jako Optimum Beauty, oficjalny dystrybutor marki AYUNA w Polsce, przekazujemy część naszego zysku w październiku na fundację Rak’n’Roll. Pamiętajcie o tym, robiąc zakupy w tym miesiącu.

Dlaczego Różowy Październik jest ważny?

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet na całym świecie. Choć globalne statystyki są bardzo dynamiczne, to specjaliści szacują, że każdego roku na świecie wykrywa się go u ponad 2 milionów kobiet. W Polsce liczba ta sięga ok. 20 tysięcy przypadków rocznie. Niestety, to ciągle najczęstsza przyczyna zgonów wśród kobiet. Choroba dotyka głównie kobiety po 50. r.ż., coraz częściej jednak zapadają na nią osoby młodsze. Narażone są także kobiety po menopauzie, wraz z wiekiem wzrasta bowiem ryzyko wystąpienia nowotworu piersi.

Ponieważ rak piersi może dotknąć osoby w każdym wieku, istnieje ogromna potrzeba profilaktyki i regularnych badań mammograficznych. Badania takie pomagają w wykrywaniu choroby na wczesnym etapie, co z kolei zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawę rokowań. Niezwykle ważnym narzędziem jest samobadanie piersi, którego powinna się nauczyć każda kobieta. To m.in. na ten aspekt kładziemy nacisk w trakcie trwania Różowego Października.

Różowy Październik – profilaktyka raka piersi

Lekarze podkreślają, że w profilaktyce raka piersi kluczowy jest zdrowy styl życia. Utrzymanie prawidłowej masy ciała, zbilansowana, bogata w świeże produkty dieta, ograniczenie używek, odpowiednia ilość snu i aktywność fizyczna to absolutne podstawy. Niestety, choroba jest pewnego rodzaju loterią i czasem higieniczne życie może nie wystarczyć. Dlatego tak ważne są regularne badania USG i mammografia. Każda kobieta po 30 r. ż. powinna poddać się badaniu ultrasonograficznemu raz w roku, a jeśli jest obciążona genetycznie ryzykiem raka piersi, to nawet raz na pół roku. Mammografię dobrze jest wykonywać co dwa lata, a po 50 r. ż. co rok.
Oprócz tego Różowy Październik przypominam nam o samobadaniu piersi i o tym, by upominać się o badanie w trakcie wizyty ginekologicznej.

Kogo najczęściej dotyka rak piersi?

Choć Różowy Październik przypominam nam, że rak piersi może dotyczyć każdego, to istnieją osoby bardziej narażone na rozwój choroby. Należą do nich:

Co powinno nas zaniepokoić?

Często podkreślamy, że kontakt z własnym ciałem i uważne obserwowanie zmian, jakie w nim zachodzą, jest kluczem do zachowania zdrowia. Ta sama zasada dotyczy profilaktyki raka piersi. Dzięki samobadaniu możesz wykryć niepokojące zmiany i w odpowiedniej chwili zwrócić się po pomoc medyczną. To ważne, bo rak wcześnie wykryty jest najczęściej uleczalny, a jego terapia dużo mniej skomplikowana i wyczerpująca. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę?

Pamiętaj, że nie każda zmiana sygnalizuje raka, a nie każdy guz jest złośliwym nowotworem. Mimo to, każda nieprawidłowość powinna skłonić Cię do pilnej wizyty u lekarza. Więcej na temat profilaktyki raka, jego leczenia i możliwego wsparcia znajdziesz na ogólnopolskim portalu Zwrotnik Raka.

Jak wygląda leczenie?

Wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba w momencie diagnozy. Zespół specjalistów ocenia też, z jakim rodzajem raka pacjent ma do czynienia. Dopiero wtedy możliwe jest opracowanie planu działania.
Na wczesnym, przedinwazyjnym etapie choroby może wystarczyć chirurgiczne usunięcie guza z zachowaniem piersi. W przypadku bardziej zaawansowanego etapu może być konieczne usunięcie całej piersi (mastektomia) z przylegającymi węzłami chłonnymi.  By zniszczyć komórki nowotworowe i zapobiec ich rozwojowi stosuje się radioterapię lub chemioterapię.  Radioterapia redukuje wielkość guza, a chemioterapia zmniejsza ryzyko przerzutów.

W przypadku wystąpienia raka piersi z receptorami hormonalnymi, lekarze mogą podjąć decyzję o hormonoterapii. Leki blokują wpływ żeńskich hormonów, takich jak estrogen i progesteron, które stymulują wzrost komórek nowotworowych. Innym rodzajem leczenia jest terapia celowana, która działa na określone cząsteczki lub procesy w komórkach nowotworowych. Stosuje się ją w przypadku pewnych rodzajów raka piersi, takich jak rak HER2-pozytywny. Czasem lekarze zalecają immunoterapię, która stymuluje układ odpornościowy do walki z nowotworem.

Musimy jeszcze raz podkreślić – wczesne wykrycie i szybkie podjęcie leczenia znacznie zwiększają szasnę na całkowite wyleczenie i poprawę jakości życia pacjentek. Dlatego tak ważne jest, byś włączyła badanie piersi w kalendarz swoich badań profilaktycznych.

Rak piersi – pomoc psychologiczna

W chwili, gdy słowa „rak piersi” stają się częścią życia naszego lub życia kogoś, kto jest nam bliski, stajemy przed olbrzymim wyzwaniem. Różowy Październik kładzie również nacisk na wsparcie psychologiczne osób chorych i ich bliskich, bo rak piersi to ogromne obciążenie psychiczne i emocjonalne. Zdiagnozowanie choroby może wywołać uczucie lęku, niepewności, depresji, złości i poczucia osamotnienia. Wpływa na samoocenę, relacje rodzinne oraz codzienne funkcjonowanie. Terapia psychologiczna pomaga poradzić sobie z emocjami, jakie budzi w nas diagnoza i zmianami, które w naszym życiu powoduje rak. Lekarze zgłaszają, że pacjentki, które znajdują się pod opieką psychologa, bardziej przestrzegają zaleceń i lepiej radzą sobie z efektami ubocznymi leczenia. Pomaga ono także odzyskać poczucie kontroli, które odbiera nam choroba.

Rak piersi dotyczy nie tylko osób chorych, ale także ich bliskich. Dlatego Różowy Październik to czas, aby wyrazić wsparcie, zrozumienie i solidarność w walce z tą trudną chorobą. Wspólnie możemy podjąć wysiłki na rzecz zwiększenia świadomości i poprawy opieki nad pacjentkami. To jest nasza walka, nasza odpowiedzialność i nasza nadzieja na lepsze jutro.