W świadomym dbaniu o siebie dużą uwagę przywiązujemy nie tylko do tego, czym się odżywiamy, ale również do codziennej pielęgnacji. Jednym z kluczowych składników istotnych dla zdrowia skóry są nienasycone kwasy tłuszczowe. Niestety, okazuje się, że najczęściej mamy niedobory właśnie tych składników. Dlaczego? Ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie sam ich wytwarzać i koniecznie jest dostarczenie ich z pożywieniem.  Wieloletnie badania i obserwacje wykazały również, że niezbędne kwasy tłuszczowe mają niezwykłe znaczenie dla prawidłowej kondycji skóry.

Czym są nienasycone kwasy tłuszczowe?

Nienasycone kwasy tłuszczowe to rodzaj kwasów tłuszczowych, które charakteryzują się obecnością co najmniej jednego wiązania podwójnego między atomami węgla w ich cząsteczkach. To wiązanie podwójne sprawia, że cząsteczki tych kwasów są elastyczne i mają unikalne właściwości fizyczne i biologiczne.

Istnieją dwa główne rodzaje nienasyconych kwasów tłuszczowych:

Kwasy tłuszczowe jednonienasycone (MUFA – z ang. monounsaturated fatty acids) –mają jedno wiązanie podwójne w swojej cząsteczce. Przykładem jest kwas oleinowy, składnik oliwy z oliwek.

Kwasy tłuszczowe wielonienasycone (PUFA – z ang. polyunsaturated fatty acids) – posiadają więcej niż jedno wiązanie podwójne w cząsteczce. Wśród nich wyróżnia się dwa główne rodzaje: kwasy omega-3 i kwasy omega-6. Kwasy omega-3 są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych i obecne są m.in. w rybach, oleju lnianym i orzechach włoskich. Kwasy omega-6 występują w olejach roślinnych, takich jak olej słonecznikowy czy olej sojowy.

Nienasycone kwasy tłuszczowe są istotne dla zdrowia człowieka, ponieważ pełnią wiele funkcji w organizmie, m.in. pomagają w budowie błon komórkowych, regulują stan zapalny, wpływają na zdrowie serca i prawidłowy rozwoju mózgu i funkcji układu nerwowego. Jak już wspomnieliśmy, są też kluczowe dla kondycji skóry.

Dlaczego nienasycone kwasy tłuszczowe są ważne dla skóry?

Nienasycone kwasy tłuszczowe odgrywają istotną rolę w utrzymaniu równowagi hydrolipidowej naszego naskórka. Są niezwykle ważne w syntezie ceramidów. Uszczelniają barierę naskórkową, przeciwdziałają utracie wilgoci i w ten sposób przyczyniają się do znacznej poprawy nawilżenia (więcej o roli bariery naskórkowej przeczytasz tutaj. Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 zwiększają odporność skóry na stany zapalne. Dzięki temu pomagają zapobiegać zmianom trądzikowym, podrażnieniom i zaczerwienieniu. Łagodzą objawy dermatoz, takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry i znacznie przyspieszają proces gojenia. Nienasycone kwasy tłuszczowe wykazują także działanie antyoksydacyjne i wzmacniają ochronę przeciwrodnikową. W ten sposób przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Gdzie znajdziemy nienasycone kwasy tłuszczowe?

Najważniejszym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, również dla naszej skóry, jest żywność. Najbogatsze w kwasy z grupy omega-3 są ryby morskie, ale bez obaw, nawet jeśli jesteś weganinem, możesz bez przeszkód uzupełnić zasoby omega-3. Znajdziesz je w niektórych rodzajach alg. Orzechach włoskich, siemieniu lnianym, oleju z orzechów włoskich, oleju rzepakowym, pestkach dyni, nasionach konopi czy chia.  Kwasy omega-6 natomiast znajdziesz w dobrej jakości olejach: rzepakowym, słonecznikowym, kukurydzianym, sojowym, nasionach, oleju migdałowym.
Obok kwasów omega-3 i omega-6 dla skóry istotne są też jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-9, a zwłaszcza kwas oleinowy, który znajdziemy m.in. w oliwie z oliwek, a także oleju z orzechów laskowych.

Jak objawia się niedobór kwasów tłuszczowych na skórze?

Objawy niedoboru nienasyconych kwasów tłuszczowych na naszej skórze zobaczymy dość szybko. Należą do nich:

Musimy także podkreślić, że dla utrzymania prawidłowej kondycji skóry i całego organizmu ważne są proporcje między kwasami. Za prawidłowe proporcje omega-3 do omega-6 przyjmuje się (wg różnych źródeł) 1:2 do 1:4. Niestety, współczesna zachodnia dieta często charakteryzuje się nadmierną ilością kwasów tłuszczowych omega-6 w stosunku do omega-3. Taka nierównowaga może być niekorzystna dla zdrowia, ponieważ nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6 przyczynia się do powstawania stanów zapalnych i innych problemów zdrowotnych.

Kwasy omega w kosmetykach

Choć najważniejsze jest dostarczenie nienasyconych kwasów tłuszczowych do organizmu wraz z pokarmem, to jednak ich zastosowanie w kosmetykach przynosi również wiele korzyści dla skóry.

Jakie kosmetyki z kwasami omega wybrać?

Jeśli chcesz prawidłowo dbać o wszystkie potrzeby swojej skóry, sięgaj po kosmetyki, których składniki pozyskiwane są z czystych, ekologicznych źródeł. Do codziennego oczyszczania twarzy wybierz SOAP, uniwersalne mydełko z bogatą w kwas oleinowy oliwą z oliwek i olejem z ogórecznika, który jest cennym źródłem kwasu gamma-linolenowego. Ten ostatni ma niezwykle silne właściwości nawilżające i przeciwzapalne, dlatego pokocha go każda cera. Jeśli Twoja skóra jest bardziej sucha, ma tendencję do łuszczenia, wybierz SOAP RICH, czyli odżywczą wersję mydełka.  

Jesienią i zimą nasza skóra może potrzebować dodatkowego wzmocnienia bariery hydrolipidowej. Dlatego, zwłaszcza jeśli masz cerę suchą lub z objawami starzenia, zanim zastosujesz krem, zaaplikuj kilka kropel CELLULAR OIL. To olejkowe serum zawiera cenne oleje: migdałowy, z oliwek i orzechów laskowych, które wzmocnią i ochroną Twoją skórę. Mikrolipidy z komórek macierzystych oliwek pobudzą komórki Twojej skóry do wytwarzania jej naturalnej energii.

Na koniec nałóż jeden z naszych kremów. W każdym znajdziesz oliwę z oliwek, olej ze słodkich migdałów czy olej z nasion słonecznika. Posiadaczkom i posiadaczom cer tłustych i mieszanych polecamy lekki CREAM. Tam, gdzie potrzebujesz wzmocnienia bariery hydrolipidowej, sięgnij po CREAM II z woskiem pszczelim. A jeśli Twoja skóra wymaga silniejszej ochrony i regeneracji, wybierz CREAM III, wyjątkowo odżywczy krem z ekstraktem z komórek macierzystych konopi siewnej.