Zaczął się kwiecień. Być może wiesz już, że to miesiąc, w którym ze szczególna troską podchodzimy do dbałości o środowisko. Na całym świecie kwiecień jest oficjalnym Miesiącem Ziemi. Warto więc pochylić się nad tematem pielęgnacji, która troszczy się nie tylko o naszą skórę, ale także o środowisko naturalne. Czy w ogóle taka naturalna pielęgnacja jest możliwa i jak wprowadzić ją w swoje życie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Skąd wziął się Miesiąc Ziemi?

Miesiąc Ziemi (ang. Earth Month) został zapoczątkowany przez grupę aktywistów po tym, jak byli świadkami ogromnego, niszczącego wycieku ropy w Santa Barbara w Kalifornii w 1969 roku. Senator z Wisconsin, Gaylor Nelson, chciał wykorzystać energię ruchu antywojennego dla ekologii, co zainspirowało grupę aktywistów do rozpoczęcia j inicjatywy, którą nazwali Dniem Ziemi. W kolejnych latach, w ramach kontynuowania działań na rzecz ochrony środowiska, powstała idea ustanowienia całego miesiąca poświęconego ekologii, który miałby na celu zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa i propagowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Do 1990 roku Miesiąc Ziemi stał się akcją globalną, łącząc 200 milionów ludzi ze 141 krajów całego świata.

W ramach Miesiąca Ziemi organizowane są różnego rodzaju akcje edukacyjne, ekologiczne i społeczne, takie jak warsztaty, spotkania czy akcje sprzątania lasów. W tym czasie organizowane są również kampanie edukacyjne i społeczne, takie jak „Lights Out” (gaszenie świateł w miastach) czy „Car Free Day” (bez samochodów na drogach), których celem jest oszczędność energii, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i poprawa jakości powietrza.

Jak przemysł kosmetyczny wpływa na środowisko?

Wielkie koncerny kosmetyczne mocno obciążają środowisko naturalne. Podczas produkcji tradycyjnych kosmetyków stosowanych jest wiele substancji chemicznych, takich jak syntetyczne emulgatory, barwniki, konserwanty czy substancje zapachowe. Kiedy przedostaną się one do środowiska wpływają negatywnie na jakość powietrza, wody i gleby.

Dużym problemem jest też mikroplastik, czyli drobne cząstki plastiku o rozmiarze mniejszym niż 5 milimetrów, złożone głównie z polipropylenu, polietylenu i polistyrenu. Cząsteczki te są poważnym zagrożenie dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzkiego, ponieważ zanieczyszczając wodę i glebę przedostają się do łańcucha pokarmowego. Mikroplastik jest obecny w żelach po prysznic, szamponach, peelingach i innych kosmetykach. Spłukiwany z ciała dostaje się do kanalizacji, przenika do wód powierzchniowych i gleby negatywnie wpływając na cały ekosystem.

Przemysł kosmetyczny pozostawia również duży ślad wodny, który dodatkowo obciąża środowisko naturalne biorąc pod uwagę fakt, że zapasy wody na ziemi nie są nieograniczone.

Warto jednak podkreślić, że coraz więcej firm kosmetycznych zdaje sobie sprawę z tworzonego zagrożenia i szuka rozwiązań, które mogą wyeliminować to, co szkodliwe.

Naturalna pielęgnacjaczym jest kosmetyk ekologiczny?

Nie każdy produkt reklamowany jako przyjazny środowisku, jest takim w istocie. Nie wystarczy deklaracja producenta, że kosmetyk „zawiera tylko naturalne składniki”. Ważny jest nie tylko skład, ale cały proces produkcji.  
Kosmetyki ekologiczne są wytwarzane z naturalnych i organicznych składników, pochodzących z kontrolowanych upraw lub z dzikich zbiorów, bez użycia szkodliwych substancji chemicznych. Tworzone są w sposób zrównoważony, co oznacza, że ich produkcja nie prowadzi do wyczerpania zasobów naturalnych i nie powoduje zanieczyszczenia środowiska.

Na czym polega ekologiczna naturalna pielęgnacja?

Ekologiczna naturalna pielęgnacja to coś więcej niż sięganie po krem z naturalnymi składnikami. Ważne jest, by już na etapie wyboru kosmetyków mieć świadomość, jakie działania za nimi stoją. To również wybór dotyczący nie tylko tego czym pielęgnować skórę, ale też jak to robić. Poniżej kilka naszych rad.

Pamiętaj, że naturalna pielęgnacja to styl życia. Nawet drobny krok w kierunku bardziej ekologicznych wyborów przyczynia się do ochrony naszego środowiska!

Naturalna pielęgnacja, czyli czego potrzebuje Twoja skóra?

Tak naprawdę w pielęgnacji podstawowej potrzebujesz jedynie dokładnego oczyszczania i nawilżania. A to oznacza, że możesz skomponować swój codzienny zestaw pielęgnacyjny z zaledwie dwóch produktów. My polecamy jednak włączenie do niego również ochrony przeciwsłonecznej, zwłaszcza, że słońce coraz śmielej wygląda zza chmur.

  1. Oczyszczaj skórę za pomocą uniwersalnego mydła rzemieślniczego SOAP z naturalnymi olejami z oliwek i ogórecznika i dodatkiem aktywnego węgla. Zależnie od potrzeb możesz stworzyć z niego kremową emulsję łagodnie oczyszczającą lub piankę. Jak to zrobić przeczytasz tutaj https://sklep.ayuna.pl/oczyszczanie/soap.html
  2. Zaaplikuj CREAM, lekką emulsję, która nawilża i odmładza skórę. Jest idealna dla każdego typu cery, zwłaszcza mieszanych i tłustych. Przy bardziej suchej skórze wybierz CREAM II. Obydwa kremy bogate są w roślinne składniki komórkowe, które wspierają naturalne funkcje skóry i otulają ją cudownie relaksującym zapachem. Twoja skóra będzie intensywnie nawilżona przez cały dzień.
  3. Teraz nałóż VELO, barierowy krem z SPF 50, który chroni Twoją skórę na sześć sposobów. Jest tarczą przeciw zanieczyszczeniom, zapobiega utracie wilgoci, wyrównuje koloryt, nawilża, działa przeciwrodnikowo, wspiera mikrobiom i chroni nie tylko przed promieniami UV, ale też przed niebieskim promieniowaniem emitowanym przez monitory.

W ten sposób Twoja pielęgnacja dostarczy Ci tylko tego, co naprawdę niezbędne.

Pielęgnacja ekologiczna to pielęgnacja świadoma. Decyzji nie podejmuj pod wpływem impulsu. Przemyśl, czego potrzebujesz i czy nie lepiej zainwestować w jeden wysokiej jakość kosmetyk, który kompleksowo zadba o Twoją skórę zamiast kupować kilka przypadkowych, które prędzej czy później wylądują niezużyte wśród odpadów.