Świadoma pielęgnacja skóry opiera się na zrozumieniu jej fizjologii, zachodzących w niej cykli i potrzeb, które są z tym związane. Jeszcze do niedawna przekonywano nas, że im więcej, tym lepiej. Idąc tym tokiem myślenia, karmiliśmy nasze skóry niezliczoną ilością preparatów i składników aktywnych. W efekcie nastąpił wysyp problemów skórnych, z którymi borykamy się do dziś. Skinimalizm to nurt, który stał się przeciwwagą dla takiego podejścia i milowym krokiem w stronę zdrowej skóry.

Skąd wziął się skinimalizm?

Skinimalizm to pojęcie, które wyłoniło się jako reakcja na wcześniejsze trendy w pielęgnacji skóry. Samo słowo pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem dwóch innych słów: skin, czyli skóra i minimalism. Skiminalizm zaczął nabierać popularności wraz z rosnącym zainteresowaniem minimalizmem i prostotą w innych dziedzinach życia, takich jak moda czy projektowanie wnętrz. Koncepcja minimalizmu, która koncentruje się na ograniczaniu do minimum zbędnych elementów i skupianiu się na tych istotnych i wysokiej jakości, zaczęła być stosowana również w kontekście pielęgnacji skóry.

Środowisko naturalne

Rosnąca świadomość zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko skłoniła część osób do ograniczenia liczby produktów kosmetycznych i wybierania bardziej naturalnych i ekologicznych opcji. Skiminalizm wpisuje się w tę tendencję, zachęcając do świadomego wyboru produktów o prostych składach i minimalnym wpływie na środowisko.

Skinimalizm a potrzeby skóry

Jak wspomnieliśmy we wstępie, świadoma pielęgnacja skóry skupia się na jej prawdziwych potrzebach. Warto podkreślić, że nasza skóra szybko przyzwyczaja się do nadmiaru składników aktywnych i zaczyna „domagać” się więcej. Prowadzi to do błędnego koła, w którym naturalne potrzeby skóry maskowane są przez coraz to inne składniki. Ich odstawienie czy zmiana skutkują znacznym pogorszeniem kondycji cery. Tymczasem nasza skóra potrzebuje zaledwie kilku kroków pielęgnacyjnych, by mogła dobrze funkcjonować:

  1. Łagodnego oczyszczania
  2. Codziennego nawilżania
  3. Ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, w tym przed promieniowaniem UV.

Post dla skóry

Skinimalizm idzie w parze z jednym z głównych założeń AYUNA, czyli postem dla skóry. To sytuacja, w której ograniczamy stymulację skóry i dzięki temu uruchamiamy jej naturalne procesy regeneracyjne. Idea postu dla skóry powstała na bazie obserwacji tego, jak nasz organizm reaguje na okresowy post żywieniowy i zmianę sposobu odżywiania. Kiedy uważnie i świadomie wybieramy spożywane produkty i dbamy o ich jakość, uruchamiamy mechanizmy, które prowadzą do utrzymania zdrowia. Podobnie rzecz ma się ze skórą.

Założenia skinimalizmu

Główna idea skiminalizmu polega na wyeliminowaniu nadmiernego użycia kosmetyków i skupieniu się na pielęgnacji skóry w sposób łagodny i skuteczny. Zamiast stosowania wielu różnych kosmetyków, wybieramy kilka wysokiej jakości produktów pielęgnacyjnych, które odpowiadają na konkretne potrzeby. Skiminalizm zachęca do skupienia się na składnikach naturalnych i unikania nadmiernie skomplikowanych formuł kosmetycznych. Celem jest ograniczenie liczby kosmetyków stosowanych na co dzień i skupienie się na ich jakości. Skiminalizm jest również związany z ideą dbania o skórę od wewnątrz, poprzez zdrową dietę, odpowiednią ilość snu i regularną aktywność fizyczną. Podkreśla znaczenie unikania stresu i dbania o równowagę emocjonalną, ponieważ ma to wpływ na zdrowie skóry.

Jak wprowadzić skinimalizm?

  1. Zdiagnozuj typ swojej cery. Większość problemów ze skórą bierze się z nieprawidłowo dobranej pielęgnacji. Jeśli nie masz pewności czy potrafisz zrobić to poprawnie, wybierz się do konsultację do gabinetu kosmetycznego.
  2. Stwórz bazę kosmetyków, które Twoja cera dobrze toleruje. Pamiętaj, że skóra nie lubi eksperymentowania, a nieustanne testowanie nowinek może doprowadzić do podrażnień i uwrażliwienia.
  3. Przeanalizuj zawartość swojej kosmetyczki. Sprawdź czy przypadkiem nie masz na półce kilku produktów o dokładnie takim samym działaniu. Ich używanie nie sprawi, że Twoja cera stanie się ładniejsza, a może sprowokować niepożądane reakcje.
  4. Naucz się czytać składy. Dziś do dyspozycji masz różne aplikacje, które pomogą Ci rozszyfrować, co zawiera Twój krem. Dlaczego to ważne? Bo wiele składników kosmetyków nie pełni żadnych funkcji pielęgnacyjnych, a może zapychać lub podrażniać Twoją cerę.
  5. Przeznacz jeden dzień w tygodniu na całkowity odpoczynek od kosmetyków. Uruchomisz mechanizmy samoregulacji.

Od czego zacząć?

Nawilżanie

Zacznij od wyboru dobrego kremu nawilżającego. Zapewne nie raz słyszałaś/eś, że nawilżanie jest podstawą pielęgnacji. To prawda. Bez względy na rodzaj Twojej cery potrzebuje ona odpowiedniej dawki składników nawilżających. Włóż między bajki przekonanie, że krem nawilżający jedynie nawilża. Spełnia on wiele różnych funkcji. Przede wszystkim wzmacnia barierę hydrolipidową i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dobre nawilżenie to też warunek, by Twoja cera nie produkowała nadmiaru sebum. Intensywne nawilżenie skóry zapewni Ci CREAM od AYUNA (KLIK), a jeśli masz cerę bardziej suchą, sięgnij po CREAM II (KLIK).

Oczyszczanie

Twoja cera potrzebuje codziennego usuwania zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. W tym celu naprawdę wystarczy jeden łagodny, dobrze dobrany preparat i ewentualnie płyn do demakijażu oczu. W duchu skinimalizmu idealnie, jeśli wybrany przez nas kosmetyk został stworzony z troską o środowisko naturalne. Takim kosmetykiem jest SOAP, uniwersalne mydło rzemieślnicze, które możesz stosować niezależnie od typu cery (KLIK). Zawiera pielęgnujący olejek z ogórecznika i normalizujący skórę węgiel aktywny, który pochłania toksyny i nadmiar sebum. Mydło pozostawia skórę miękką i gładką bez uczucia ściągania.

Ochrona przeciwsłoneczna

Tego kroku nie można pominąć. Ochrona przed UV zapewnia naszej skórze nie tylko młodzieńczy wygląd, ale przede wszystkim zdrowie. Promienie UV przyspieszają procesy starzenia i uruchamiają w skórze prozapalne substancje(KLIK). Dlatego filtr UV stosuj codziennie, niezależnie od pory roku. Jeśli szukasz produktu, który oprócz SPF będzie zawierał filtry światła niebieskiego (HEV) i podczerwieni, sięgnij po VELO. To wielofunkcyjny kosmetyk, który chroni Twoją skórę na sześć sposobów. Zawiera składniki nawilżające, uszczelniające barierę naskórkową i chroniące mikrobiom. Dodatkowo wyrównuje koloryt skóry i z powodzeniem zastępuje kilka innych preparatów. Więcej o VELO przeczytasz tutaj (KLIK).

Skinimializm to nie tylko sezonowa moda. Staje się filozofią i stylem życia, szczególnie dla tych, którzy cenią sobie świadomy wybór i troszczą o środowisko naturalne. Pozwala nam doceniać skórę taką, jaka jest i mądrze odpowiadać na jej potrzeby. Wpisuje się też w idę slow life, zatrzymania na obecnej chwili i życia z większą uważnością na otaczający nas świat.