Skóra to żywy organ. Często myślimy o niej tylko jak o powłoce naszego ciała, tymczasem skóra pełni szereg ważnych ról i ma swoją rozbudowaną fizjologię.

Zacznijmy zatem od funkcji skóry.

1. Jest ona łącznikiem ze światem zewnętrznym. Odbiera bodźce i dzięki receptorom, przekazuje je do ośrodkowego układu nerwowego.

2. Chroni organizm przed czynnikami chemicznymi, które mogłyby mieć na niego niekorzystny wpływ. Jest barierą przed przenikaniem większości substancji.

3. Stanowi barierę ochronną przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

4. Odpowiada za utrzymanie właściwej ciepłoty ciała. Chroni zarówno przed przegrzaniem jak i wychłodzeniem organizmu.

5. Chroni narządy wewnętrzne przed mechanicznym uszkodzeniem. Tu szczególną rolę odgrywa tkanka podskórna.

6. Jest miejscem syntezy różnych substancji, zwłaszcza witaminy D3, która powstaje w skórze pod wpływem działania promieni UV.

7. Pełni również funkcje wydzielnicze. Produkuje pot, sebum i inne lipidy, które połączone tworzą emulsję zwaną płaszczem hydrolipidowym. Płaszcz ten zapewnia naskórkowi ochronę przed wysychaniem.

Co to jest mikrobiom?

Jako żywy organ, mający kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, skóra jest siedliskiem życia dla milionów drobnoustrojów. I są to zarówno drobnoustroje przyjazne, jak i te, które mogą wywołać choroby. Ze względu na naturalne procesy zachodzące w skórze mogą ją zasiedlać tylko określone gatunki mikroorganizmów. To właśnie jest mikrobiom. Dla każdego człowieka jest on bardzo indywidualny, tak unikalny jak odcisk palca. Różni się składem również na różnych obszarach ciała,
a w kosmetologii i dermatologii nazywamy to niszami mikrobiologicznymi.         
Mikrobiom to jeden z najważniejszych elementów obrony organizmu przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Kiedy mikroorganizmy pozostają w równowadze, skóra chroniona jest przed rozwojem stanów zapalnych, zakażeniami i procesami powodującymi przedwczesne starzenie. Dlatego nie jest dobrze, kiedy za wszelką cenę próbujemy pozbywać się bakterii ze skóry. Zamiast sięgać po agresywne kosmetyki myjące warto dostarczać składników, które będą pożywką dla korzystnych mikroorganizmów.

Czego nie lubi nasz mikrobiom?

Istnieje wiele czynników, które uszkadzają naszą naturalną barierę ochronną

Zaburzony mikrobiom to dla skóry ogromne wyzwanie. Jej pierwsza linia obrony przestaje spełniać swoje funkcje. Skutkuje to:

Czy jest sposób, by wspierać mikrobiom?

Oprócz zdrowego stylu życia dla kondycji mikrobiomu niezwykle ważna jest zrównoważona pielęgnacja. Pamiętaj, że im więcej preparatów używasz, tym większa szansa, że któryś z nich uszkodzi tą naturalną tarczę ochronną Twojej skóry. Idealnie, jeśli w Twojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej dostarczasz składniki, które są pożywką dla rozwoju korzystnej mikroflory. Takimi składnikami są prebiotyki, które stosujemy w naszych produktach. Ekstrakt z fermentowanych orzechów kokosowych i bakterie Lactobacillus znajdziesz we wszystkich kremach AYUNA. Jeśli Twoja skóra potrzebuje dodatkowego wsparcia, sięgnij po The Facial – lotion zawierający obok innych składników także ekstrakt komórkowy z owoców Noni i ocet malinowy. Nie tylko chroni mikrobiom, ale dostarcza skórze silnych antyoksydantów, pozostawia ją niezwykle gładką i rozjaśnioną.