Właściwości oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek – Homer nazywał ją płynnym złotem. Jest jednym z najstarszych składników kosmetycznych na świecie. W starożytności ceniono ją tak wysoko, że stanowiła nawet walutę, którą wymieniano na cenne towary. Gallen umieścił oliwę z oliwek aż w 473 recepturach środków leczniczych i kosmetycznych.  Czy słusznie jest tak uwielbiana? Dowiedz się jakie są właściwości oliwy z oliwek.

Czy wiesz, że oliwa…

Jest pozyskiwana z owoców drzewa oliwnego. To długowieczna roślina, która może żyć nawet do 2000 lat. Rośnie na terenach półpustynnych jako wiecznie zielony krzew lub drzewo. Jej owoce zbiera się ręcznie, bo tylko wtedy można uzyskać oliwę najwyższej jakości. Żeby uzyskać litr oliwy potrzeba aż 4-5 kg oliwek.  Najcenniejsza jest oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno. To metoda ekologiczna, w trakcie której nie używa się żadnych rozpuszczalników. W ten sposób otrzymujemy oliwę o niezwykle bogatym składzie.

Co zawiera oliwa z oliwek?

Oliwę cenimy zwłaszcza z powodu zawartości jednonienasyconego kwasu oleinowego. Ale to nie jedyny cenny składnik, jaki w niej znajdziemy. Co jeszcze?

Taki skład sprawił, że oliwę z oliwek dostrzeżono w kosmetologii i zaczęła być wykorzystywana w produkcji kosmetyków.

Jak oliwa z oliwek wpływa na skórę?

Skład lipidów oliwy zbliżony jest do składu ludzkiego sebum. Dzięki temu oliwa z oliwek doskonale zapobiega utracie wilgoci z naskórka. Wygładza cerę, nawilża ją i odżywia. To jednak nie wszystko, Właściwości oliwy z oliwek sięgają o wiele dalej. Dzięki silnym przeciwutleniaczom – witaminie E, C i polifenolom oliwa z oliwek niweluje szkodliwe działanie wolnych rodników. Świetnie radzi sobie z objawami fotostarzenia i redukuje zmarszczki.

Pokochają ją posiadaczki cery wrażliwej, bo oliwa koi i łagodzi, a przy tym wzmacnia funkcje odpornościowe skóry. Zauważono nawet, że znacznie łagodzi objawy łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.

Mimo, że jest olejem polubi się z cerą trądzikową. Pomaga zachować prawidłowy skład sebum, leczy stany zapalne i reguluje proces rogowacenia naskórka. W ten sposób zapobiega powstawaniu zaskórników.   

Właściwości oliwy z oliwek - Cellular Oil

Oliwa z oliwek w kosmetykach

Oprócz składnika o szerokich właściwościach pielęgnacyjnych oliwę z oliwek wykorzystuje się również jako naturalny emulgator. W składzie możemy ja znaleźć jako Cetearyl Olivate lub Sorbitan Olivate. Ciekawostką jest to, że tworzy ona układy ciekłokrystaliczne, które swoją strukturą bardzo przypominają lipidowe obszary warstwy rogowej naskórka. Emulsje tego typu dają skórze silnie i długotrwałe nawilżenie, a przy tym są lekkie, doskonale się rozprowadzają i wchłaniają.

AYUNA wykorzystuje cenne działanie oliwy w kremach, maskach i serum. Polecamy Twojej uwadze zwłaszcza CELLULAR OIL – silnie rewitalizujące serum, które stymuluje komórki skóry do odnawiania ich naturalnych zasobów energii. Twoja skóra szybko odzyska blask, stanie się jędrniejsza, gładsza i lepiej odżywiona dzięki mikrolipidom i komórkom macierzystym z owoców milenijnego drzewa oliwnego.