Skóra twarzy narażona jest na działanie wielu szkodliwych czynników. Pod ich wpływem staje się szorstka, ściągniętą, podrażniona. Dlaczego? Ponieważ uszkadzają one cieniutką powłokę, która pokrywa nasz naskórek. To bariera hydrolipidowa i pierwsza tarcza ochronna naszej skóry.

Czym jest bariera hydrolipidowa?

Bariera hydrolipidowa to naturalna emulsja złożona z wydzielin naszych gruczołów, czyli sebum i potu, a także lipidów wytwarzanych przez naskórek. W składzie lipidów znajdziemy przede wszystkim ceramidy, cholesterol i wolne kwasy tłuszczowe, których zadaniem jest ochrona skóry przed nadmiernym odparowywaniem wody. Zdrowy płaszcz hydrolipidowy jest jednym z kluczowych czynników niezbędnych dla zachowania młodej i jędrnej cery.

Bariera hydrolipidowa – co ją uszkadza?

Takich czynników jest wiele. Część może być związana z funkcjonowaniem naszego organizmu. Druga część to nasze nawyki pielęgnacyjne i nie tylko. Najważniejszymi przyczynami zachwiania równowagi bariery są:


Jak poznać zaburzoną barierę hydrolipidową?

Pierwszym objawem będzie nagłe pogorszenie nawilżenia. Zaczynamy odczuwać suchość, po umyciu skóry towarzyszy nam dyskomfort, a stosowane do tej pory kremy przestają spełniać swoje zadanie. Stopniowo pojawiają się też inne objawy:

Czy można odbudować barierę hydrolipidową?

Na szczęście tak. Trzeba jednak przyjrzeć się naszym nawykom pielęgnacyjnym i znaleźć źródło problemu. Kiedy już to zrobimy kolejnym krokiem jest dobór odpowiednich składników aktywnych. Jakich? Takich, które będą przyjazne dla lipidów naszego naskórka. Ich zadaniem ma być dostarczenie skórze wilgoci i uszczelnienie bariery hydrolipidowej. Tu idealnie sprawdzą się: oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, skwalan, mikrolipidy z konopi czy witamina E. Zadbaj, by Twoja rutyna pielęgnacyjna była maksymalnie prosta, ale dostarczała skórze tego, co rzeczywiście niezbędne.

Bariera hydrolipidowa – przykładowa pielęgnacja

  1. Łagodnie oczyszczaj cerę po każdym dniu. W tym celu wybierz SOAP RICH, odżywcze mydło rzemieślnicze, które dokładnie oczyszcza, a jednocześnie dba o komfort skóry. Znajdziesz w nim oliwę z oliwek i łagodzący olej z ogórecznika lekarskiego. Jeśli Twoja skóra jest skłonna do zaskórników, zdecyduj się na SOAP, czyli mydło uniwersalne z dodatkiem aktywnego węgla.
  2. Zastosuj CELLULAR OIL. To olejkowe serum z mikrolipidami z oliwek nie tylko wygładza cerę i zapobiega utracie wody. Stymuluje też komórki Twojej skóry, by same wytwarzały potrzebną jej energię. Dzięki temu pobudza procesy naprawcze, a skóra odnawia się w widoczny sposób.
  3. Kropką nad „i” będzie krem, który stworzy na Twojej skórze ochronną warstwę. Sięgnij po CREAM II, odżywczy krem odmładzający bogaty w antyoksydanty i peptydy. Znajdziesz w nim oliwę, skwalan, olej ze słodkich migdałów czy ekstrakt z korzenia kurkumy. Mimo bogatej formuły krem nie pozostawia tłustej warstwy i nadaje się idealnie pod makijaż.
  4. Jeśli Twoja cera jest bardzo sucha lub przebywasz w warunkach, które nieustannie uszkadzają barierę, sięgnij po CREAM III. Jego niezwykle odżywcza formuła zawiera komórki macierzyste z konopi, które przyspieszają regenerację, niwelują skutki stresu skórnego, a przy okazji wpływają pozytywnie na Twoje samopoczucie.

Zmiana nawyków pielęgnacyjnych to podstawowy krok do zdrowia cery. Pamiętaj jednak, że skóra jest zwierciadłem, które odbija to, co dzieje się z naszym organizmem. Nie zapominaj zatem o wypoczynku i dobrze zbilansowanej diecie. Pij wodę, zadbaj o zdrowe tłuszcze, wzbogać jadłospis o owoce i warzywa. Dopiero działanie od wewnątrz i na zewnątrz da Ci oczekiwane efekty.