Kwasy to w pielęgnacji skóry jedne z najbardziej pożądanych składników. Nie bez powodu – ich zróżnicowane i wszechstronne działanie sprawia, że niosą szereg korzyści dla różnych typów cery. Złuszczają, nawilżają, odmładzają, rozjaśniają. Jednym z mniej znanych, a zdecydowanie wartych uwagi jest kwas bursztynowy. Ten biologicznie aktywny związek pochodzenia naturalnego, wydobywany z bursztynu – skamieniałej żywicy drzew iglastych, od dawna stosowany był w medycynie. Dziś cieszy się coraz większym uznaniem w świecie pielęgnacji skóry.

Kwas bursztynowy, znany również jako kwas sukcinowy, to organiczny związek chemiczny należący do grupy kwasów dikarboksylowych. Jest bezbarwną, krystaliczną substancją, rozpuszczalną w wodzie oraz w wielu organicznych rozpuszczalnikach, takich jak alkohol czy aceton. W przyrodzie kwas ten występuje w niewielkich ilościach w niektórych roślinach oraz w organizmach żywych, gdzie odgrywa kluczową rolę w cyklu Krebsa. Jest to proces metaboliczny, odpowiedzialny za wytwarzanie energii komórkowej.

W przemyśle kwas bursztynowy pozyskuje się głównie metoda syntezy chemicznej, choć istnieją metody jego produkcji, wykorzystujące fermentację biologiczną. Ze względu na swoje różnorodne właściwości składnik ten jest stosowany w wielu dziedzinach, również w kosmetologii.

Coraz większa popularność, jaką kwas bursztynowy cieszy się wśród specjalistów pielęgnacji skóry, to zasługa jego wszechstronnego działania. Jest składnikiem, który dobrze sprawdza się w przypadku każdej, nawet wrażliwej cery. Do jego właściwości zaliczyć możemy:

Kwas bursztynowy doskonale sprawdza się w terapii zmian trądzikowych. Podobnie jak kwas salicylowy przeciwdziała namnażaniu się bakterii. Dużo lepiej jednak rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu jest łatwiejszy w użyciu i dobrze łączy się z innymi składnikami. Łagodnie złuszcza martwy naskórek i zapobiega powstawaniu zaskórników, a jednocześnie przeciwdziała nadmiernej produkcji sebum. Regularnie stosowany sprawia, że skóra nabiera blasku i ładniejszego kolorytu.

Ten, wciąż nieco tajemniczy, składnik znalazł swoje miejsce szczególnie w pielęgnacji skóry starzejącej się. Dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym kwasu skóra zachowuje swój młodzieńczy wygląd na dłużej i staje się bardziej odporna na negatywne czynniki zewnętrzne. Po drugie, poprzez wspieranie regeneracji komórkowej, substancja ta pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, minimalizując widoczność drobnych linii i zmarszczek. Kwas bursztynowy wpływa również na poprawę syntezy kolagenu i elastyny. W rezultacie zwiększa jędrność skóry i uelastycznia ją. Dodatkowo wzmacnia barierę hydrolipidową, przez co przyczynia się do poprawy nawilżenia i wyraźnego wygładzenia skóry.

Choć opisywany składnik jest substancją łagodną i bardzo dobrze tolerowaną przez wszystkie typy cery, to, jak do każdego innego składnika kosmetycznego, istnieją pewne ograniczenia w jego stosowaniu. Należą do nich:

the facial ayuna

Jeśli szukasz kosmetyku z kwasem bursztynowym, który uzupełni Twoją domową pielęgnację, sięgnij po lotion The Facial. To preparat wyjątkowy pod wieloma względami. Kwas bursztynowy został w nim połączony z kwasem glutaminowym i octem malinowym, co sprawia, że lotion ma niezwykle silne działanie antyoksydacyjne i intensywnie wzmacnia naturalną ochronę skóry. Dzięki zawartym w nim prebiotykom przywraca równowagę mikrobiomu i zapobiega rozwojowi chorobotwórczych mikroorganizmów. Stosowany regularnie sprawi, że Twoja cera wygładzi się, rozświetli i nabierze nowej energii. Jest dostępny w dwóch stężeniach, co pomoże Ci dopasować go do wrażliwości Twojej skóry.

Współczesna kosmetologia coraz częściej sięga do osiągnięć medycyny, poszukując tam inspiracji. Dzięki temu na rynku kosmetycznym pojawiają się preparaty ze składnikami takimi, jak kwas bursztynowy. Skuteczne, łagodne dla skóry i bezpieczne, stają się alternatywą dla agresywnych, często wymagających rekonwalescencji zabiegów. Jeśli stawiasz na naturalne wspieranie funkcji skóry, sięgaj po składniki, których ona rzeczywiście potrzebuje.