Skwalan to składnik nieprzeciętny, wielozadaniowy. Ujędrnia, wygładza i nawilża skórę, chroni ją przy tym przed wolnymi rodnikami. Choć znany jest od przeszło stu lat to jednak szeroko zaczęto stosować go w kosmetyce dopiero niedawno. Dlaczego? Sięgnijmy do historii.

Skwalan a skwalen

Te dwie nazwy często są mylone lub używane zamiennie. I choć substancje są do siebie bardzo podobne to jednak nie są tożsame. Skwalen w 1906 roku odkryli japońscy badacze rekinów. To wielonienasycony węglowodór, który występuje w tkankach zwierzęcych (m.in. wątroba rekina), a także w ludzkiej skórze.

Skwalan to z kolei nasycona i stabilna pochodna skwalenu, którą współczesna kosmetologia pozyskuje głównie z trzciny cukrowej i oliwy z oliwek.

Rola skwalenu w skórze człowieka

Skwalen jest bardzo ważnym składnikiem naszego sebum. Jest również obecny w cemencie międzykomórkowym. Pomaga chronić naskórek przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, przede wszystkim przed odparowywaniem wilgoci i wysychaniem. Chroni skórę przed stresem oksydacyjnym i promieniami UV.

Ilość skwalenu, podobnie jak innych ważnych substancji, maleje w skórze wraz z wiekiem. O ile w sebum młodej osoby jest go nawet 15 %, o tyle po 50 r. ż. Ilość ta spada do poziomu nie większego niż 5%. Skutkuje to wysuszaniem i przyspieszonym procesem starzenia skóry.

Kosmetyczne właściwości skwalanu

W naturalnej, czystej postaci skwalan to bezbarwny olejek, który szybko się wchłania. Dzięki podobieństwu do skwalenu jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę, nie pozostawia tłustego filmu i nie zapycha porów. A co daje skórze?

Kosmetyki ze skwalanem

Jednym z najlepszych źródeł skwalanu jest oliwa z oliwek. W kosmetykach Ayuna stosujemy organiczną oliwę z tysiącletniego drzewa oliwnego, niezwykle bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy. Cenimy jej dobroczynne działanie, dlatego znajdziesz ją we wszystkich naszych produktach. Do codziennej pielęgnacji skóry, na której obserwujesz już pierwsze oznaki starzenia polecamy zwłaszcza:

  1. CELLULAR OIL – Olejkowe serum z mikrolipidami, skwalanem i komórkami macierzystymi z drzewa oliwnego. Możesz stosować je samodzielnie lub pod ulubiony krem. Świetnie sprawdzi się jako kosmetyk do automasażu twarzy. Oprócz dostarczania cennych składników regenerujących i uszczelniających warstwę lipidową CELLULAR OIL aktywuje komórki skóry do samodzielnego wytwarzania energii. To sprawia, że Twoja cera szybko odzyskuje blask i witalność.

  2. CREAM II – naturalny krem odżywczo – odmładzający. To prawdziwy kompres dla suchej, skłonnej do podrażnień cery. Obok skwalanu i oliwy znajdziesz tu fitopeptydy z kurkumy, plazmę z komórek owoców granatu czy probiotyki. Mimo gęstej konsystencji krem świetnie się wchłania i pozostawia Twoją cerę długotrwale nawilżoną.

Skwalan to naturalne wsparcie naszego naskórka, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy narażeni na jego szybsze wysychanie. Uzupełnianie niedoborów tego składnika w codziennej pielęgnacji pomoże Ci długo cieszyć się gładką i jędrną skórą.